A MOŻE ELEKTROMOBILNOŚĆ W GMINIE GDÓW?

Co jakiś czas powraca w gminie Gdów temat lokalnego transportu zbiorowego. Być może warto byłoby, aby władze naszej gminy rozważyły zatem udział w programie szeroko rozumianej elektromobilności. Już dziś samorządy reprezentujące 41 polskich miast i gmin podpisały list intencyjny w tej sprawie.

W najbliższych dniach Rada Ministrów przyjmie program rozwoju elektromobilności. Kończą sie prace nad ustawą i niedługo ruszą jej konsultacje.

W ostatni poniedziałek Polski Fundusz Rozwoju podpisał list intencyjny m.in. z resortem rozwoju i energii, a także samorządami reprezentującymi 41 polskich miast i gmin w sprawie rozwoju elektromobilności. Samorządy, które zawarły porozumienie, reprezentują niemal 45 proc. taboru autobusowego w Polsce.

Miasta zadeklarowały w swoich zgłoszeniach chęć zakupu łącznie 780 autobusów elektrycznych do 2020 roku.

Chodzi o zaangażowanie dzisiejszych i przyszłych miast-sygnatariuszy naszego porozumienia we wszystkie inicjatywy związane z rozwojem elektrycznego transportu miejskiego i samochodów elektrycznych. Chcemy razem wypracować rozwiązania, z których wspólnie będziemy korzystać” – podkreślał wiceminister energii, Michał Kurtyka, szef Programu Elektromobilność 2025.

Podsekretarz stanu w ME przypomniał, że resort energii prowadzi kompleksowe działania nad stworzeniem warunków dla intensywnego rozwoju elektromobilności – Opracowaliśmy Plan Rozwoju Elektromobilności, pracujemy nad ustawą.  Chcemy być częścią światowego przemysłu pojazdów elektrycznych i stymulować powstanie nowego rynku w Polsce – dodał.

Z kolei Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów zaznaczył, że porozumienie z samorządami oznacza, że elektromobilność znajduje się na najlepszej drodze, żeby stać się kołem zamachowym reindustrializacji naszej gospodarki i pozytywnym przykładem budowania w Polsce przemysłu przyszłości.

Dynamiczny rozwój branży e-busów, czy szerzej mówiąc – polskiej branży elektromobilności, to nie tylko czystsze powietrze w naszych miastach. To przede wszystkim tysiące nowych, wysoko płatnych miejsc pracy dla polskich specjalistów, silny impuls innowacyjny dla gospodarki oraz zwiększenie zdolności eksportowych Polski, bo przecież polskie e-busy już zdobywają rynki nie tylko europejskie, ale i światowe. Wiemy, że konkurencja jest wymagająca, chcemy jednak aby polska branża elektromobilna w perspektywie kilku lat stała się istotnym elementem nowej światowej rewolucji przemysłowej”  – dodał wicepremier.

 

Zatem dlaczego nie w gminie Gdów?

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*