CZYTAJMY KSIĄŻKI!

W zbiorach bibliotecznych na terenie gminy Gdów jest ponad 30 tysięcy pozycji. Korzysta z nich około 1800 stałych czytelników. Korzysta, gdyż zawsze warto czytać! Tymczasem 63% Polaków przyznaje się, że nie przeczytało żadnej książki.

Czytanie nie tylko kształtuje człowieka, poszerza wiedzę, wzbogaca słownictwo, kształtuje nasze poglądy, nierzadko również charaktery, ale ma także funkcję terapeutyczną i wreszcie, co nie jest bez znaczenia, jest bardzo dobrą formą spędzania wolnego czasu, a także świetnym sposobem na odpoczynek.

Patrząc na dane statystyczne ogarnia jednak człowieka smutek. W roku 2015 aż 63 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki. Spadek czytelnictwa nastąpił mniej więcej 10 lat temu. Dlatego dobrze, że obecnie organizowanych jest wiele projektów promujących czytelnictwo. Warto!

Również w gminie Gdów są miejsca, gdzie można wypożyczyć dobrą książkę. Zaglądnijmy tam!

A przecież „czytelnictwo” w gminie Gdów ma swoją piękną historię, którą również warto poznać.

Przed wybuchem I wojny światowej za sprawą kierownika szkoły, pana Bierońskiego oraz doktora Breyera i tutejszych aktywnych gdowian zorganizowano tak zwaną Czytelnię Ludową. „Szefował” jej późniejszy wieloletni wójt Gdowa Henryk Cebula. Wszystko przerwał jednak wybuch wojny.

W okresie międzywojennym w Gdowie działały za to aż trzy biblioteki. Jednak II wojna światowa ponownie doprowadziła do zaginięcia części księgozbioru.

To co ocalało trafiło do nauczyciela Jerzego Masłowskiego, który sporządził inwentarz, a od niego do nowej biblioteki utworzonej przez „Samopomoc Chłopską” w 1946 roku. Pierwszym bibliotekarzem został Władysław Chruściel, a po jego śmierci w 1957 roku – Janina Niewiarowska.

Kiedy w 1971 roku otwarto Ośrodek Kultury w Gdowie, przeniesiono do niego bibliotekę, która wcześniej mieściła się w budynku Straży Pożarnej.

W 1978 roku kierownikiem gdowskiej biblioteki została Helena Chechelska.

Do połączenia gdowskiego GOK-u i biblioteki doszło w styczniu 2001 roku. Ponownie samodzielną instytucją kultury gdowska biblioteka stała się od początku 2009 roku.

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*