DUŻO CZY MAŁO? ZAROBKI WÓJTA

O tym, że wójt gminy Gdów ma najwyższe zarobki ze wszystkich wójtów i burmistrzów w powiecie wielickim pisaliśmy wielokrotnie. Również pisaliśmy, że zarobki te nie są adekwatne do wyników jakie osiąga gmina Gdów na płaszczyznach rozwoju społeczno-gospodarczego. Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie czy słusznie w Gdowie wójt zarabia tak dużo – pomijając sam rozwój gminy – należy najpierw zastanowić się dlaczego niektórzy ludzie zarabiają tak dużo.

O wysokości zarobków decydują dwa czynniki: popyt oraz umiejętności trudno zastępowalne. Duże zarobki są zagwarantowane wyłącznie wtedy, gdy oba kryteria są spełnione.

Wysokość wynagrodzeń zależy od popytu na pracę.

Spójrzmy na celebrytów – ludzi znanych z tego, że są znani – i zastanówmy się, dlaczego zarabiają tak dużo? To my jesteśmy gwarantem ich dochodów. Płacimy im pensję, oglądając telewizję śniadaniową, czytając plotkarskie gazety lub portale. Każdy kto to robi, dokłada się do ich zarobków.

Wysoki popyt na dobra w pewnych warunkach nie gwarantuje dużych zarobków. Dzieje się tak w przypadku, kiedy wiele osób na rynku pracy jest w stanie wykonywać czy produkować konkretne dobra lub usługi.

W przypadku gdy podobne do naszych umiejętności posiada bardzo dużo ludzi, wtedy musimy konkurować o stanowisko. Taką osobę można łatwiej zastąpić, co z kolei daje przewagę pracodawcy.

Drugim czynnikiem wpływającym na wielkość zatrudnienia jest posiadanie rzadkich umiejętności.

Robert Lewandowski zarabia dużo, ponieważ jego umiejętności są trudne do zastąpienia. Takimi zasobami dysponuje kilkanaście osób na świecie.

Rzadkie umiejętności nie zawsze gwarantują powodzenie na rynku pracy. Większość osób, chcąc zainwestować w naukę języka obcego, jako pierwszy wybiera angielski. Myśląc o drugim języku, zastanawia się nad mniej popularnym. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że wybierając lekcje języka masajskiego, nie będziemy „sprzedawalni” na rynku pracy. Mówiąc o rynkowych uwarunkowaniach, warto dysponować rzadkimi zasobami, które są rynkowo „sprzedawalne”. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie nauka koreańskiego czy jednego z języków skandynawskich.

W środowisku ekonomistów funkcjonuje określenie „polski model kapitalizmu”, który zakłada, że kapitalizm jest stworzony dla pięciu procent najlepszych. Jeśli jesteśmy w grupie najlepszych w swojej dziedzinie, to jest to gwarant dostatniego życia. Jednak problem wysokich zarobków polega w dużej mierze na tym, że nasze społeczeństwo składa się też z pozostałych 95 proc. ludzi.

Zatem czy w kontekście przywołanych wyżej przykładów można uznać, że wójt gminy Gdów zarabia za dużo?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*