GDÓW: NIEFORTUNNA DROGA WEWNĘTRZNA

Mowa o drodze wewnętrznej obejmującej teren parkingu w rejonie gdowskiego kościoła u zbiegu ulic: Młyńskiej i Łapanowskiej. Dlaczego w tytule użyliśmy sformułowania „niefortunna”? Gdyż droga wewnętrzna to droga niepubliczna na której nie obowiązują zasady ruchu drogowego – trzeba respektować jedynie ustawione przez właściciela terenu znaki i sygnały. A tych, jak zapewne mieszkańcy wiedzą, w tym miejscu jest niewiele.

Kiedy uczęszczamy na kurs prawa jazdy uczeni jesteśmy jak poruszać się po drogach publicznych. Tymczasem droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną i nic dziwnego, że wielu kierowców „gubi się” na takich drogach.

Na drodze wewnętrznej prawie wszystko jest dozwolone. Prawie wszystko, gdyż dozwolone jest to, co nie jest zabronione kodeksem karnym, lub co nie zostało zabronione przez właściciela drogi.

Być może to, co napisaliśmy wyżej niektórych „szokuje”, ale najbardziej „szokujące” dopiero przed nami.

Na drodze wewnętrznej generalnie dozwolone jest to, co nie jest zabronione. Czyli na przykład drogą wewnętrzną może poruszać się kierowca bez zapiętych pasów. Ba… nawet bez prawa jazdy. Nie mówiąc już o tym, że nie musi mieć włączonego oświetlenia, czy też, że może pozostawić pojazd z włączonym silnikiem na postoju dłużej niż minutę, a także parkować w dowolnym miejscu jeżeli nie ma stosownego zakazu.

Na szczęście jest wyjątek. Policja może ukarać kierowcę za prowadzenie pojazdu po drodze wewnętrznej pod wpływem alkoholu, gdyż polskie prawo zabrania tego na wszystkich ogólnodostępnych drogach, w tym wewnętrznych. Karanie jest możliwe także w przypadku nierespektowania znaków i stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Pamiętać także należy, że kierowca opuszczający drogę wewnętrzną i włączający się do ruchu musi bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa innym.

 

ROZWIĄZANIE JEST PROSTE – PODPOWIADAMY, CO ZMIENIĆ

Najkrócej mówiąc: wystarczy wprowadzić STREFĘ RUCHU. Jak to zrobić? Zastąpić obecnie ustawione pionowe znaki drogowe „Droga wewnętrzna” znakami: „Strefa ruchu”.

Strefa ruchu wprawdzie nadal będzie oznaczała drogę niepubliczną, ALE BĘDĄ OBOWIĄZYWAŁY WSZYSTKIE ZASADY KODEKSU DROGOWEGO.

Strefy ruchu wprowadzono w 2010 roku po to, aby umożliwić zarządcom dróg wewnętrznych dostosowanie ich właśnie do zasad ruchu drogowego.

Aby poruszać się w strefie ruchu pojazd i kierowca muszą spełniać te same wymagania, jakie stawia się przed nimi na drogach publicznych. Pojazd musi być dopuszczony do ruchu, kierowca musi posiadać prawo jazdy i stosować się do zasad ruchu drogowego oraz znaków i sygnałów drogowych. Policja ma prawo ukarać kierowcę za wszelkie wykroczenia drogowe.

Zatem rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w opisywanym miejscu w Gdowie jest proste. Wystarczy chcieć…

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*