GMINA GDÓW: PROGRAM 500+ GAZETA GDOWIANIN ODPOWIADA NA LIST CZYTELNIKÓW

Program 500+ o tym trzeba wiedzieć – odpowiadamy na list Czytelników Gazety Gdowianin

Różnego rodzaju poradniki dotyczące programu 500+ pomagają mieszkańcom naszej gminy w procedurze uzyskania tego świadczenia. Jednak w praktyce rodzą się pytania, zwłaszcza gdy mowa jest o dochodzie. W artykule tym postaramy się przybliżyć kilka kwestii związanych z wpływem na świadczenie wychowawcze 500+.

Pierwszym i jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: „ po wejściu programu od 1 kwietnia 2016 r., co się stanie ze świadczeniem alimentacyjnym pobieranym z GOPS-u, czy po uzyskaniu prawa do świadczenia 500+ otrzymam w dalszym ciągu świadczenie alimentacyjne?” – świadczenie wychowawcze nie jest wliczane do dochodu w innych systemach wsparcia rodzinnego w szczególności przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, dodatków mieszkaniowych, stypendiów dla uczniów i studentów, a więc nie spowoduje utraty tych świadczeń. Nie oznacza to również likwidacji funkcjonującego systemu świadczeń rodzinnych w ramach którego wypłacane są zasiłki rodzinne ani innych, ww. systemów wsparcia materialnego rodzin.

Kolejnym częstym zadawanym przez osoby korzystające z programu 500+ jest pytanie o tzw. nieznaczne przekroczenie progu dochodowego przy jednym dziecku? – ustawa nie przewiduje w tym przypadku kompromisowych rozwiązań, zatem po przekroczeniu kwoty 800 zł lub 1200 zł netto, w przypadku jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie z programu 500+ się nie należy.

Należy również wyjaśnić, że świadczenie należne jest tylko od momentu urodzenia się dziecka. Pojawiały się w pewnym okresie informacje, że możliwe będzie uzyskanie świadczenia na poczęte dziecko. Ustawa jednak została tak skonstruowana, że nie ma możliwości otrzymania wsparcia na dziecko przed jego urodzeniem.

Również w sytuacji gdy dziecko wychowywane ma innego ojca lub nosi inne nazwisko – fakt ten nie będzie miał wpływu na przysługujące świadczenie. W świetle wykładni ustawy 500+ oraz ustawy prawo rodzinne – rodzinę, tworzymy w sensie prawnym lub socjalnym (partnerstwo). Natomiast, jeśli po rozstaniu/rozwodzie rodziców, dziecko nie zamieszkuje z rodzicem, to rodzic ten nie będzie mógł zawnioskować o świadczenie wychowawcze na to dziecko, ani uwzględnić tego dziecka w składzie rodziny wnioskując o przyznanie świadczenia wychowawczego na inne dziecko.

Wyżej opisano kilka kwestii, które pojawiają się w praktyce – jak widać – w praktyce. Wszelkie wyjaśnienia uzyskać można z pewnością w Urzędzie Gminy lub w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Zachęcamy również do korzystania z elektronicznych form składania wniosków,  a w szczególności poprzez bankowość elektroniczną

 

Przydatne linki:

https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/wzor-wniosku-o-swiadczenie-wychowawcze/ – wzór wniosku

https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/wyjasniamy-krok-po-kroku/

http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/jak-wypelnic-wniosek-o-rodzina-500-plus/zobacz-jak-wypelnic-wniosek-o-rodzina-500-plus/ – jak wypełnić wniosek

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*