INNOWACYJNOŚĆ W GMINIE GDÓW?

Termin innowacja jest dzisiaj często używany i nadużywany w różnych sferach naszego życia. Stosuje się go do objaśniania zjawisk gospodarczych i społecznych, zarówno na rynkach wysoko rozwiniętych jak i tych wschodzących. Co ciekawe, termin innowacja „często” używany był w dwóch dokumentach stworzonych w ostatnim czasie w gminie Gdów. Mowa o Strategii dla rozwiązywania problemów społecznych w Gminie Gdów oraz Strategii Rozwoju Gminy Gdów do roku 2020. Czy zatem w gminie Gdów możemy mówić o innowacyjności?

Pojęcie innowacji ma wiele różnych znaczeń. Ta wieloznaczność wynika z różnic w podejściu do istoty innowacji oraz dyscypliny naukowej, w której jest stosowane np.: ekonomii, socjologii, prakseologii, teorii organizacji, psychologii, naukach przyrodniczych, technice.
Według definicji z encyklopedii PWN pojęcie innowacji pochodzi od łacińskiego słowa innovatio i oznacza „nowości, rzeczy nowo wprowadzone: w gospodarce wdrażanie nowych technologii, tworzenie organizacji i instytucji.

Władysław Kopaliński w „Słowniku wyrazów obcych” innowację definiuje jako zmianę polegającą na wprowadzeniu czegoś nowego lub nowość rozumianą, jako rzecz nowo wprowadzaną.

W praktyce gospodarczej takie szerokie ujęcie innowacji nie jest wystarczające. Lepsze jest wąskie ujęcie, zgodnie z którym za innowację uważamy tylko tę nowość, która na rynku pojawiła się po raz pierwszy i odniosła na nim sukces. W wąskim ujęciu to rynek decyduje więc o tym czy nowość stanie się innowacją.

Innowacyjność to zjawisko cechujące ludzi, których umysły posiadają unikalną w świecie przyrody cechę kreatywności, czyli tworzenia czegoś nowego, czego jeszcze nie było. Przystępując do pracy nad nowym produktem innowator musi zapomnieć o istniejących obecnie produktach czy usługach, gdyż tylko wtedy jego umysł będzie w pełni twórczy. Dopóki będziemy się trzymać istniejącego rozwiązania trudno będzie nam wyobrazić sobie zupełnie nowe rozwiązanie.

Przez wiele lat innowacje i procesy innowacyjne były rozwijane wewnątrz przedsiębiorstwa i stanowiły ściśle chronioną tajemnicę. Zmianę przyniósł wiek XXI. Silna presja konkurencyjna i jednoczesny rozwój Internetu sprawiły, że przedsiębiorstwa zaczęły stosować model rozwoju we współpracy z otoczeniem, które jest traktowane, jako globalny mózg będący źródłem innowacji a także jako środowisko kreatorów nowych produktów i usług.

Czy zatem w tym kontekście – Drodzy Czytelnicy – możemy mówić o innowacyjności w Gminie Gdów?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*