KIEDY DOCZEKAMY SIĘ KANALIZACJI W CAŁEJ GMINIE GDÓW?

Szczególne dbanie o czystość środowiska jest naszym wspólnym obowiązkiem. Władze poszczególnych jednostek samorządowych powinny starać się wprowadzać metody organizacyjne oraz techniczne, które miałyby bezpośrednie przełożenie na podniesienie standardów ochrony środowiska. Zbigniew Wojas jest wójtem gminy Gdów od 16 lat i powinien mieć określony plan sukcesywnego budowania kanalizacji na terenie gminy Gdów. Powinien również kontrolować problem skażenia wód pitnych i informować o tym regularnie mieszkańców Naszej Gminy.  Powinien…

Dużą popularnością cieszą się dziś programy obniżenia emisji gazów cieplarnianych, fotowoltaika czy elektrownie wiatrowe – wszystko po to, by chronić optymalnie środowisko. Oczywiście Polska nie jest odosobniona w działaniach podejmowanych na rzecz ochrony środowiska, choć nie jest też prekursorem w tych działaniach. Szczerze powiedziawszy staramy się dogonić w tym przypadku osiągnięcia krajów Europy zachodniej.

Nie inaczej jest również w przypadku jednostek samorządu terytorialnego. Powinniśmy wdrażać w miarę możliwości szereg innowacyjnych rozwiązań, które podniosą poziom ochrony środowiska. Nie chodzi nam jednak o panele słoneczne czy o elektrownie wiatrowe, choć o tym warto byłoby porozmawiać. Chodzi nam raczej o dbanie o jakość wód zaskórnych i gruntowych. Aby stało się to możliwe wójt Zbigniew Wojas powinien zrewidować plan budowy infrastruktury kanalizacyjnej w poszczególnych sołectwach gminy Gdów. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to takie proste, a przedsięwzięcie budowy kanalizacji w całej gminie pochłonie ogromne nakłady finansowe. Skoro jednak mamy powołaną spółkę, która przejęła bądź co bądź nie mały majątek po rozwiązanym Zakładzie Gospodarki Komunalnej, dobrze byłoby żeby władze spółki wzięły się do solidnej pracy. Wójt musi w końcu podejść do sprawy znacznie poważniej niż do tej pory, w szczególności wyzbyć się nawyków nagradzania poszczególnych sołectw określonymi inwestycjami za wspieranie go w wyborach samorządowych. Z tego powodu naszym zdaniem budowa kanalizacji jest dziś priorytetowym wyzwaniem stojącym przed Naszą Gminą nie tylko w sołectwach przychylnych Wójtowi.

Z informacji, które płyną do redakcji Gazety Gdowianin wynika, że woda pitna w Naszej Gminie nie należy do najczystszych. Możliwe jest, że już niebawem część wód pitnych może być tak skażona, że nie będzie się nadawała do picia. Uważamy również, że powinno się dokładniej badać jakość wód w takich miejscach jak szkoły, przedszkola, zakłady gastronomiczne itd. na terenie gminy Gdów. Brak możliwości zorganizowanego i kontrolowanego odprowadzania ścieków bytowych z poszczególnych sołectw może mieć bezpośrednie przełożenie na czystość wód. Do tego właśnie potrzebne nam są zdecydowane działania naszych władz samorządowych. Potrzebna nam jest strategia działania na rzecz poprawy jakość środowiska, a w tym również wód.

Na razie pozostaje nam czekać na bardziej zdecydowane działania wójta. Jego uwagę powinien przykuć teraz problem budowy kanalizacji, gdyż czasu mamy naprawdę niewiele. Później możemy zapłacić wysoką cenę za to, że dopuszczono do maksymalnego skażenia środowiska ściekami. Przed wójtem trudne zadanie, gdyż pieniędzy na ten cel w budżecie gminy jest mało, brak jest też potencjalnych inwestorów, którzy mogliby sfinansować budowę infrastruktury kanalizacyjnej.

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*