NIEBAWEM ROCZNICA NASZEGO CZŁONKOSTWA W UNII EUROPEJSKIEJ

1 maja w południe w wielu polskich miastach zabrzmi „Oda do radości”. Będzie to kulminacyjny element kampanii Związku Miast Polskich #dziękUEmy, z okazji 15 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. A czy Wy także zamierzacie świętować rocznicę naszego wstąpienia do UE?

Wiele miast, powiatów i województw planuje na 15-lecie rozmaite wydarzenia. W Warszawie 1 maja Krakowskie Przedmieście będzie miejscem Festiwalu Europejskiego, ze strefami dla osób o różnych zainteresowaniach. W Sosnowcu i w Gdańsku zaplanowano koncert z udziałem Zbigniewa Hołdysa, Macieja Maleńczuka, Grzegorza Turnaua oraz innych gwiazd pod hasłem „Zjednoczeni w różnorodności”. Opolski Urząd Marszałkowski, wraz z miastem Opole, organizują 4 maja wielką galę na terenach obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego – koncert z udziałem gwiazd polskiej piosenki, liczne atrakcje, stoiska promujące Unię Europejską. Podobne koncerty będą odbywały się w całym województwie. W Zgorzelcu 1 maja odbędzie się po obu stronach Nysy Festyn Europejski, który w południe zainaugurują burmistrzowie Zgorzelca i Goerlitz, częstując mieszkańców obu miast ogromnym tortem okolicznościowym, a zakończy wieczorna transgraniczna zabawa taneczna. To tylko kilka przykładów.

„Europa to nie jest jakaś odległa Bruksela. Europa to my! Nasze miasta są miastami europejskimi! Jesteśmy Europejczykami! Pochwalmy się naszymi sukcesami” – pisze w zaproszeniu skierowanym do miast prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz. Zachęca, by 1 maja w polskich miejscowościach był radosnym świętem dla mieszkańców. „Chcemy, aby to właśnie z naszych miast i gmin poszedł w świat głośny przekaz europejski. Gorąco zachęcam Państwa do organizowania w Waszych miastach uroczystości, koncertów, konkursów i wszelkich innych wydarzeń dla mieszkańców, tak aby zaangażować ich we wspólne świętowanie rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej” – apeluje szef ZMP.

15 lat Polski w Unii Europejskiej to nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. To również wspólny rynek, swoboda podróżowania, komunikowania się, wymiana kulturalna, edukacja, czy wspólne wartości.

15 lat Polski w UE właśnie w miastach widać najlepiej. To nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. Od 15 lat Polska jest częścią wspólnego rynku, którego łączne PKB ustępuje na świecie wyłącznie USA. Tysiące firm działających w polskich miastach potrafiło z powodzeniem wykorzystać możliwości, jakie daje taka sytuacja. I choć trudno przecenić wpływ członkostwa w UE na gospodarkę lokalnych ojczyzn, warto również pamiętać o licznych programach wymiany dla młodzieży, szkoleniach i kursach dla pracowników różnych branż, rozwoju turystyki oraz wielu projektach społecznych podnoszących jakość życia oraz niwelujących nierówności.

W ciągu ostatnich 15 lat polskie samorządy wydatkowały 220 mld zł na projekty unijne, z czego ponad 180 mld zł przeznaczono na inwestycje: drogowe, na ochronę środowiska, gospodarkę komunalną. Pozostałą część Funduszy Unijnych samorządy przeznaczyły na tzw. projekty miękkie, m.in. aktywizację zawodową, turystykę, sport, kulturę.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*