NIEBEZPIECZNY ODCINEK DROGI Z GDOWA W KIERUNKU BOCHNI

Na drogach Gminy Gdów dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych, w których osoby odnoszą często obrażenia. Nie ma w tym zdaniu nic odkrywczego patrząc na statystki choćby Komisariatu Policji w Gdowie. Oczywiście, z takimi sytuacjami stykamy się wszędzie. Wielu takich nieprzyjemnych zdarzeń udałoby się zapewne uniknąć gdyby infrastruktura drogowa była lepsza, bardziej rozwinięta. Czytelnicy zwracają nam uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy drodze wyprowadzającej ruch z Gdowa w kierunku Bochni. Teren zabudowany, sąsiedztwo szkoły a tymczasem mieszkańcy skarżą się na lokalne braki chodników, brak oświetlenia i coś co zależy od nas samych – kierowców, czyli rozwijanie nadmiernej prędkości.

Odcinek drogi od ronda przy restauracji na pograniczu Gdowa i Marszowic w kierunku Bochni stanowi pas drogowy drogi publicznej nad utrzymaniem którego pieczę sprawuje krakowski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Na tym niebezpiecznym odcinku drogi (aż do zakładu wulkanizacji) brakuje choćby chodników i dobrego oświetlenia. Te miejsca są naprawdę niebezpieczne zwłaszcza z perspektywy pieszego. Przecież właśnie on w przypadku braku chodnika lub drogi dla pieszych ma obowiązek korzystać z pobocza. Lokalnie pobocze na wspomnianym odcinku jest bardzo wąskie i wymusza wręcz konieczność skorzystania z jezdni. To rodzi naprawdę niebezpieczne sytuacje zwłaszcza, że pojazdy na tym odcinku drogi rozwijają znaczne prędkości. W tym miejscu warto przypomnieć pieszym, że  poruszanie się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wymusza na nas obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Odcinek drogi od skrzyżowania w centrum Gdowa w kierunku Bochni, aż do wspomnianego wcześniej ronda pozostaje w zarządzaniu gminy. Na tym odcinku mieszkańcy skarżą się na lokalne braki chodników (przy czym ciąg chodnika występuje po jednej stronie drogi i punktowo w kilku lokalizacjach po drugiej stronie) a zwłaszcza słabe skomunikowanie infrastrukturą dla pieszych po stronie szkoły, w jej rejonie. Czytelnicy zgłaszają przypadki częstego przekraczania prędkości przez kierujących pojazdami na tym odcinku drogi w terenie zabudowanym.

Piesi są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu, dlatego dbanie o ich bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów. Ruch pieszy jest niezwykle zróżnicowany. Uczestniczą w nim dorośli, dzieci, ale również osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Właśnie dlatego udogodnienia powinny być wprowadzane dla tych wszystkich grup.

Dzisiaj sygnalizujemy konkretny problem zgłoszony przez naszych Czytelników. Stanowi on wstęp do dalszych działań i artykułów, które niebawem w opisywanej sprawie zamieścimy.

Jeżeli chcecie zgłosić nam jakiś problem, który Waszym zdaniem powinien zostać nagłośniony, piszcie na nasz redakcyjny adres: redakcja@gazetagdowianin.pl, lub na adres interwencyjny: interwencje@gazetagdowianin.pl

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*