POLSKI BON TURYSTYCZNY TRAFI DO PONAD 6 MILIONÓW DZIECI

Polski Bon Turystyczny to zainicjowane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę rozwiązanie wspierające zarówno polskie rodziny, jak i branżę turystyczną. Będą mogły z niego skorzystać osoby, które pobierają świadczenie 500+ i przeznaczyć go na wypoczynek w Polsce.

Sejm uchwalił ustawę o Polskim Bonie Turystycznym 19 czerwca. 30 czerwca projektem zajęła się senacka komisja. „Jeżeli ustawa byłaby przyjęta w lipcu, to rozwiązania prawne chcielibyśmy wdrożyć jeszcze w tym samym miesiącu. Są one bardzo oczekiwane przez branżę turystyczną” – mówił kilka dni temu Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Podkreślał także, że bon służy bezpośrednio 6 milionom polskich dzieci.

„To 500 zł do dyspozycji na każde dziecko. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością dajemy dodatkowy bon także w wysokości 500 zł. To środki, które mogą być wykorzystane bezpośrednio – czy to w trakcie pobytu wakacyjnego, czy feryjnego” – uzupełnił Mucha.

Wartość programu opiewa na kwotę między 3,6 a 4 mld zł do końca 2021 roku.

Z bonu ma skorzystać ponad 6 milionów dzieci do 18. roku życia, w tym blisko 300 tys. z różnego typu niepełnosprawnościami. „Programem zostaną także objęte maluchy, które urodzą się w trakcie jego trwania oraz dzieci, które uzyskają wtedy orzeczenie o niepełnosprawności” – mówił dr Borek. W podobnym tonie wypowiadał się Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Promocji Turystyki Krajowej w Polskiej Organizacji Turystycznej. „To przełomowy projekt. Polski Bon Turystyczny nie tylko wspiera rodziny i dzieci, ale i polską turystykę, bo jest impulsem do wyjazdu krajowego. Dzięki niemu poznamy nowe atrakcje, zobaczymy nowe miejsca” – przekonywał Janowski.

Bon, powiązany ze świadczeniem 500+, jest uzupełnieniem tego wsparcia. Ma zmniejszyć nierówności dochodowe w Polsce. Intencją projektu jest zwiększenie aktywności turystycznej Polaków oraz wsparcie turystyki krajowej w obszarze mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Aby skorzystać z bonu, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. „Całość operacji związanych z obsługą bonu będzie odbywać się w naszym systemie. Uprawnionymi są osoby pobierające świadczenie 500 plus. Poza tym stworzymy możliwość zgłaszania dzieci z niepełnosprawnością, którym przysługują dodatkowe pieniądze” – mówił Rafał Truszkowski, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Usług IT z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Po uwierzytelnieniu się w systemie osoba uprawniona będzie miała dostęp do listy miejsc, w których taki bon może być realizowany. Można będzie wybrać jedno z nich, sprawdzić, co jest atrakcyjnego w pobliżu, a następnie zarezerwować pobyt, podając kod swojego bonu. „Bon będzie elektroniczny, w formie ciągu cyfr, który będziemy podawać, chcąc dokonać płatności. W swoim profilu klient będzie widział, ile mu jeszcze pieniędzy zostało” – opisywał Truszkowski.

W programie będą mogli uczestniczyć przedsiębiorcy organizujący imprezy realizowane na terenie Polski, z drugiej strony przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi hotelarskie. „Mamy tu na myśli bardzo szerokie spektrum podmiotów, łącznie z właścicielami gospodarstw agroturystycznych. Jeśli chodzi o turystyczne obiekty noclegowe, które mają 10 i więcej pokoi, jest ich w Polsce ponad 11 tys. Ale grupa beneficjentów programu będzie większa, bo np. rolnicy często wynajmują 1 czy 2 pokoje” – mówił Borek.

Poza wspomnianymi powyżej podmiotami bony będą mogły też realizować organizacje pożytku publicznego, zarówno w zakresie usług hotelarskich jak i pakietów turystycznych. „W tym przypadku imprezy te muszą być organizowane okazjonalnie, na zasadach niezarobkowych, dla ograniczonej grupy osób” – dodał Borek.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*