PROGNOZA DLA ROLNICTWA W GMINIE GDÓW

Największe znaczenie dla przemian na obszarach wiejskich ma demografia, edukacja i rynek pracy – wynika z raportu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej oraz Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że rolnictwo, choć odgrywa ważną funkcję w rozwoju wsi, to nie jest jedynym czynnikiem rozwoju. Z analizy wynika, że struktura rolnictwa zmienia się tylko nieznacznie, a w gminach gdzie dominuje rolnictwo, ludzie są mało aktywni społecznie.

W gminie Gdów jest 3269 gospodarstw rolnych. Zdecydowana większość to małe gospodarstwa. Aż 1411 z nich to gospodarstwa do 1 hektara, a 1594 to gospodarstwa o powierzchni od 1 do 5 hektarów. Tych dużych jest zdecydowanie mniej: 210 gospodarstw, których powierzchnia mieści się w przedziale 5-10 hektarów i zaledwie 54 gospodarstwa w przedziale od 10 hektarów wzwyż.

Łączna powierzchnia gruntów rolnych w gminie Gdów, to 7757 hektarów w tym użytków rolnych 6915 hektarów. Gospodarstwa do 1 ha zajmują w naszej gminie łączną powierzchnię 761 hektarów, te mieszczące się w przedziale od 1 do 5 hektarów – łączną powierzchnię 4115 hektarów, gospodarstwa mieszczące się w przedziale od 5 do 10 hektarów – łączną powierzchnię 1502 hektarów, a gospodarstwa w przedziale od 10 hektarów wzwyż – 1378 hektarów.

„Monitoring rozwoju obszarów wiejskich” – którego celem jest systematyczne badanie zmian przestrzennego zróżnicowania rozwoju społeczno-gospodarczego terenów wiejskich w naszym kraju, został zapoczątkowany w 2012 r. Niedawno naukowcy przedstawili drugą część badań, czyli diagnozę rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich, rozpisaną na poszczególne gminy. Przebadano wszystkie gminy w kraju – 2173.

Mocnymi stronami gminy Gdów jest rozwinięte rolnictwo, uprawy ekologiczne oraz znajdujące się tutaj sady owocowe. A jakie są słabe strony:

– spadek inwentarza żywego,

– rozdrobnienie gospodarstw rolnych,

– spadek znaczenia rolnictwa (zanik tradycji rolniczej)

 

Pod względem ukształtowania terenu 74% powierzchni użytków rolnych gminy Gdów to tereny bardzo korzystne lub korzystne dla potrzeb produkcji rolnej. Tereny średnio korzystne stanowią 18% powierzchni użytków rolnych, a tereny mało korzystne lub niekorzystne stanowią 7% powierzchni użytków rolnych.

W zakresie gruntów ornych w gminie Gdów przeważa III klasa bonitacyjna, która stanowi 70% powierzchni tych gruntów, II klasa bonitacyjna stanowi 12% powierzchni, a IV klasa bonitacyjna – 21% powierzchni. W zakresie użytków zielonych przeważa III klasa – 40% powierzchni użytków zielonych, natomiast IV klasa stanowi 35% powierzchni użytków zielonych.

Wracając do wspomnianego na wstępie raportu należy podkreślić, że w dużym stopniu o zamożności danej gminy decyduje jej położenie, najlepiej mają się społeczności z gmin położonych wokół dużych miast. Ponadto nadal dużą rolę w poziomie życia danej gminy odgrywa czynnik historyczny, związany m.in. z dawnymi zaborami czy okresem międzywojennym.Badacze udokumentowali linię podziału procesów rozwojowych, która przebiega przez Polskę od Suwałk po Opole. Na wschód od tej linii, gminy mają na ogół charakter rolniczy, większe problemy z demografią (we wsiach pozostają starzy ludzie), nasilona jest migracja do miast i za granicę, a to sprawia, że rozwijają się wolniej.Według naukowców, niekorzystne przemiany demograficzne pogłębiają się i dotykają przede wszystkim Polskę Wschodnią, spowodowane są w dużej mierze brakiem miejsc pracy na tych terenach. Bardziej zaradni młodzi ludzie szukają pracy w dużych miastach, a osoby, które pozostają w gospodarstwie, nie są zainteresowane rozwojem funkcji pozarolniczych, co spowalnia rozwój gmin.

Źródło: BIP

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*