ROZMOWA Z PIOTREM WAJDĄ, KANDYDATEM NA POSŁA RP

Przedstawiamy Państwu wywiad, jaki specjalnie dla Gazety Gdowianin udzielił Piotr Wajda – radny powiatu wielickiego, przedsiębiorca oraz kandydat na posła RP

Proszę powiedzieć mieszkańcom Gminy Gdów i Powiatu Wielickiego kilka słów o sobie.

Mam 27 lat, jestem żonaty. Ukończyłem dwa krakowskie uniwersytety: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Uniwersytet Ekonomiczny. Studiowałem kierunki: dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz marketing i komunikacja rynkowa. Od kilku lat wraz z żoną prowadzę biuro rachunkowe i ubezpieczeniowe w Gdowie.

Od zeszłego roku dzięki Państwa zaufaniu, mam przyjemność pełnić funkcję radnego powiatowego, gdzie przewodniczę Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury. Oprócz tego jestem członkiem Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Zależało mi na tym, aby pracować właśnie w tych komisjach.

Proszę opisać swoją dotychczasową pracę jako radny powiatowy.

Radnym powiatowym jestem niespełna rok, mimo to osiągnąłem już pierwsze sukcesy. W związku z pracą w Komisji Infrastruktury, otrzymuje wiele zapytań o interwencje dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drogach m. in. udrożnienie rowów, założenie oświetlenia czy odblasków w newralgicznych miejscach. Cieszę się, że te drobne, aczkolwiek ważne sprawy są wykonywane na bieżąco.

Jeśli chodzi o poważniejsze inwestycje, staramy się, aby było ich jak najwięcej. Współpracuję z pozostałymi radnymi, zwłaszcza tymi wybranymi z naszej gminy. Udało się wpisać w plan na najbliższe lata kilka inwestycji, o które prosili mieszkańcy.  Aktualnie wraz z pozostałymi radnymi powiatowymi z naszej gminy walczę o przyspieszenie inwestycji na drogach powiatowych w miejscowościach: Zręczyce, Marszowice i Książnice. Cieszę się, że nasz Zespół Szkół w Gdowie się rozrasta, prace związane z rozbudową idą pełną parą.

W tym momencie pewnie zastanawiacie się, dlaczego mówię w liczbie mnogiej? To proste, wiem, że sam nie zdziałam tyle co w grupie, dlatego współpracuję z Radnymi Powiatowymi wywodzącymi się naszej gminy. Komunikacja między mieszkańcami, gminą i powiatem jest dla mnie niezwykle istotna. Uważam również, że nie należy dyskryminować osób mających inne poglądy polityczne. Każdy z nas przecież walczy o dobro Gminy Gdów i powiatu wielickiego.

Co zatem chciałbyś zrobić jako poseł?

Poseł reprezentuje cały naród, natomiast bliskie są mu sprawy lokalne. Jeśli chcemy, aby nasze problemy były słyszalne, musimy mieć swoich przedstawicieli w sejmie. Uważam, że gmina Gdów zasługuje na posła.

Okręg 15 jest bardzo rozległy. Obejmuje on obszar powiatów: wielickiego, bocheńskiego, brzeskiego, proszowickiego, dąbrowskiego, tarnowskiego oraz miasto na prawach powiatu Tarnów. Nie ukrywam, że najbliższe będą mi sprawy powiatu wielickiego, z którego się wywodzę. Będę ubiegał się o jak najwyższe subwencje dla gmin naszego powiatu. Jako poseł nie wyobrażam sobie spędzania całych dni zamknięty na ludzi. Kontakt z drugim człowiekiem, z moimi wyborcami to nieoceniona sposobność na poznanie potrzeb obywateli naszego kraju.

Wartości takie jak wiara, ojczyzna, rodzina są mi bardzo bliskie. Będę bronił tych wartości w naszym parlamencie. Nie pozwolę na ściągnięcie krzyży z polskich szkół. Uważam, że szkoły powinny więcej uczyć o wartościach patriotycznych. Obecnie uczniowie doskonale znają wydarzenia ze starożytności, niektórzy potrafią wymienić dowódców wojen punickich. A czy uczniowie umieją wymienić głównych dowódców powstań, które odbyły się w Polsce? Umieją wymienić wszystkich prezydentów Polski? No właśnie. Nauka historii i naszej kultury powinna być prowadzona w ciekawy sposób, aby dzieci i młodzież znały wartości naszego pięknego kraju.

Wywodzę się z rodziny, która bardzo szanuje polską ziemię. Uważam, że Polscy rolnicy nie są w niczym gorsi od rolników ze „starej unii”. Powinni dostawać takie same dofinansowania jak rolnicy z Niemiec, Belgii czy Francji. Powinna być promowana zdrowa, polska żywność.

Jestem przedsiębiorcą, nie ukrywam, że uproszczenie systemu podatkowego w Polsce jest dla mnie ważne. Przedsiębiorcy są motorem naszego kraju. To oni w głównej mierze poprzez płacenie podatków, finansują wszelkie świadczenia na rzecz obywateli. Rząd nie posiada własnych pieniędzy. Najwięcej wpływów do Skarbu Państwa wpływa z VAT-u odprowadzanego przez przedsiębiorców. W związku z tym, będę postulował o tak zwane wakacje dla przedsiębiorców. Absolutnie nie zamierzam finansować właścicielom firm żadnych wczasów! Wakacje dla przedsiębiorców widzę, jako możliwość nie płacenia składek ZUS za siebie raz na 12 miesięcy. Mikro i małe firmy bardzo często odczuwają sezonowość. Chciałbym umożliwić takim firmom, aby w miesiącu, w którym mają najmniejszy obrót mogły nie płacić składek ZUS na ubezpieczenie społeczne. Pracownik nie będzie na tym poszkodowany, ponieważ ta ulga będzie dotyczyła tylko właściciela firmy, a nie osoby u niego pracującej.

Czy z 12 miejsca można dostać się do sejmu?

Nie ważne jest miejsce a liczba głosów. Mandaty otrzymują osoby nie w kolejności z listy lecz z największą liczbą głosów. Miejsce nie ma znaczenia. Każdy głos jest ważny, dlatego proszę Państwa o mobilizację. Ważne, abyśmy pokazali również frekwencją jak silnym jesteśmy społeczeństwem obywatelskim. A wynik – to już zależy od naszych wyborców, ale mam nadzieję ,że będzie satysfakcjonujący.  Proszę o Państwa głosy: lista Prawo i Sprawiedliwość, miejsce nr 12.

Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję.

 

 

 

 

 

/vin/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*