ROZWÓJ GMINY GDÓW

O tym należy mówić: Rozwój Gminy Gdów

Lato oraz początek września obfitują w naszej gminie w bogatą ofertę rozrywki organizowanej przez Wójta Gminy Gdów. Zabawy trwają w najlepsze, przecinane są wstęgi, organizowane imprezy – można pomyśleć: „wzorowa gmina„. Naszym redakcyjnym jednak zdaniem sytuacja wygląda trochę inaczej, niż ta przedstawiana w licznych  elektronicznych publikacjach, chlubiących dokonania obecnej władzy.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Gdów była omawiana Strategia Rozwoju Gminy Gdów do roku 2020. Sama strategia została wprost skandalicznie opracowana, o czym już pisaliśmy. Dokument ten pozostawia wiele do życzenia. Autorowi trudno było znaleźć aktualne kierunki rozwoju Gminy Gdów, nie mówiąc już o priorytetach, czy nadchodzących zmianach prawa. Słusznie Rada Gminy zdecydowała skierować dokument do omówienia i zaopiniowania na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji stałych Rady Gminy Gdów. Ciekawi jesteśmy jaki był finał tzw. „wspólnego zaopiniowania” i czy były poruszane jakieś dodatkowe kwestie?

A było o czy mówić, gdyż sposób opisania podstawowych założeń w Strategii budzi poważne wątpliwości. Tak czy inaczej, z pewnością Wójt gminy Gdów przeforsuje wspomniany dokument, ponieważ naprawdę trudno szukać jest wśród radnych osoby, która mogłaby merytorycznie skorygować Strategię Rozwoju Gminy Gdów. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że w obecnej ekipie urzędniczej najprawdopodobniej nie ma osoby, która mogłaby poradzić sobie z naniesieniem ewentualnych poprawek do tego dokumentu. Kiedyś może byli, ale dziś już najwidoczniej nie ma tych którzy mogli podołać temu zadaniu. Wójt gminy Gdów w doborze kadry stawia znak równości między zasadą przyjmowania do pracy wiernych towarzyszy a jakością świadczonych przez nich usług na rzecz urzędu. Efekty widoczne są gołym okiem. Nie chcemy komentować zasadności wyboru personalnego, ale zwracamy uwagę na to, iż istnieje zasadnicza różnica między wydajną pracą na rzecz Gminy Gdów a zatrudnieniem kogoś kto tylko przychodzi do pracy. Dlaczego tak twierdzimy?

Dlatego, ponieważ myśleliśmy, że gdy przeczytamy Strategię Rozwoju Gminy Gdów to nam w redakcji braknie tchu z wrażenia, a było dokładnie odwrotnie. Po przeczytaniu tego dokumentu utwierdziliśmy się w poglądzie, że zarówno Wójt gminy Gdów jak i Rada Gminy, nie wspominając o autorze, najwyraźniej nie do końca wiedzą co czytają. Odnosimy wrażenie, że w Urzędzie Gminy Gdów nikt nie potrafi zredagować dłuższych dokumentów o znaczeniu strategicznym w ten sposób, aby w racjonalny sposób opisywały podstawowe zjawiska. Nie jest to oczywiście łatwe zadanie, ale przy odrobinie chęci, umiejętności, zaangażowaniu i prawidłowo przeprowadzonych konsultacjach mogło się udać.

Co ciekawe, nikt z ekipy urzędniczej nie zauważył, że w procesie tworzenia Strategii brakło właśnie konsultacji, które mogłyby wnieść nowe wątki. Chcemy przypomnieć, że mieszkańcy mogli brać udział w tworzeniu idei rozwoju Gminy Gdów poprzez wypełnienie odpowiedniej ankiety. Natomiast lokalnie działającym organizacjom non-profit nie dano żadnej możliwości wypowiedzenia się w sprawie strategicznego rozwoju Naszej Gminy.

A szkoda… w końcu to gmina wszystkich, którzy ją zamieszkują

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*