STEFAN DUNIKOWSKI Z BILCZYC

Dziś przybliżamy sylwetkę Stefana Dunikowskiego z Bilczyc.

Rotmistrz pospolitego ruszenia Stefan Jan Dunikowski, urodził się 2 grudnia 1880 r. w Bilczycach (gmina Gdów). Był synem Adama i Marii z Przychockich. W 1904 r. ukończył studia na UJ z tytułem inżyniera rolnictwa. W 1909 r. ożenił się z Marią z Trzcińskich, z którą miał córki Irenę i Annę. Był właścicielem majątku dworskiego w Bilczycach oraz w Strożach k. Brzeska.

 W czasie I wojny światowej służył w wojsku austriackim. Po odzyskaniu niepodległości brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Uczestniczył w ofensywie kijowskiej oraz walkach obronnych na ziemi zamojskiej W 1919 r. został mianowany rotmistrzem z przydziałem do 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego, a następnie do Okręgu Korpusu nr V.

 W pierwszych dniach września 1939 r. zgłosił się jako ochotnik do Krakowskiej Brygady Kawalerii w Dębicy. Po zaciętych walkach w Puszczy Solskiej i pod Tomaszowem Lubelskim oraz po kapitulacji Armii Kraków, 18 września oddał się do niewoli sowieckiej. Wraz z tysiącami polskich oficerów został uwięziony w Kozielsku.

 Zginął w Katyniu w kwietniu 1940 r.

Na zdjęciu poniżej Stefan Dunikowski z córkami: Ireną i Anną

Stefan Dunikowski z córkami Ireną i Anną

Na zdjęciu poniżej Stefan Dunikowski z żoną Marią

Stefan Dunikowski z żoną Marią

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*