SZCZEGÓŁOWA LOKALIZACJA OSUWISK ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA TERENIE GMINY GDÓW

Na terenie Gminy Gdów występuje 187 jednostek obejmujących osuwiska (w tym aktywne ciągle, aktywne okresowo i nieaktywne) oraz obszary zagrożone osuwaniem i ruchami masowymi. W dzisiejszym artykule, na szczegółowych mapach, mieszkańcy Gminy Gdów mogą zobaczyć, gdzie dokładnie występują wspomniane miejsca. Jeżeli interesują Was szczegóły dotyczące każdego konkretnego osuwiska na terenie Gminy Gdów (podłoże, układ, aktywność etc.) piszcie na redakcyjny adres gazety. Dysponujemy szczegółowymi danymi do każdego pojedynczego obszaru.

Osuwiska należą do najniebezpieczniejszych i najczęściej występujących geozagrożeń na terenie Polski. Powodują zniszczenia w infrastrukturze, uprawach, drzewostanie oraz ogólną degradację terenów objętych ruchami masowymi ziemi. Osuwiska co roku przynoszą ogromne straty, ale przede wszystkim zagrażają bytowi, a nawet życiu mieszkańców.

Jak niszczycielskie mogą być ruchy masowe ziemi pokazał rok 2010, kiedy w trzech województwach na południu kraju uaktywniło się ponad 1300 osuwisk. (w tym w Gminie Gdów). Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo wówczas ponad tysiąc domów, zniszczona została także infrastruktura komunikacyjna. Jedno z osuwisk spowodowało nawet wykolejenie się pociągu. Na szczęście nie było ofiar.

Właśnie w 2010 roku na naszym terenie zostały udokumentowane w indywidualnych kartach dodatkowo pojedyncze osuwiska, o różnej powierzchni zasięgu. Karty te zostały opracowane po wystąpieniu masowych obsunięć ziemi związanych z ulewnymi deszczami, które miały miejsce po opadach w maju i czerwcu 2010 roku. Karty wykonane zostały przez Państwowy Instytut Geologiczny w Krakowie dla między innymi miejscowości: Winiary, Zręczyce, Hucisko, Klęczana, Jaroszówka, Zagórzany itp. Zniszczenia, które pojawiły się po uruchomieniu mas ziemi dotknęły zarówno budynki gospodarcze, mieszkalne, letniskowe oraz infrastrukturę techniczną i drogową. Wiązały się też z koniecznością przeprowadzenia poszkodowanych osób do lokali zastępczych i w dalszej konsekwencji podjęcia przez gminę działań mających na celu zapewnienie niektórym poszkodowanym stałych lokali, między innymi poprzez uczestnictwo w programach rządowych obejmujących wsparcie finansowe dla gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu.

W 2017 roku doszło do uaktywnienia się osuwiska w miejscowości Podolany, dla którego również została sporządzona jednostkowa karta osuwiska, z której wynika, że geneza tego osuwiska może sięgać roku 2010.

Zdiagnozowane osuwiska aktywne, w świetle zawartych w kartach osuwiskowych informacji i wytycznych dla poszczególnych osuwisk, nie stanowią terenów, których stabilizacja byłaby opłacalna i ekonomiczna z racji powierzchni które zajmują oraz budowy geologicznej terenu. Zmniejszenie aktywności, przynajmniej w niektórych przypadkach osuwisk, mogłoby nastąpić poprzez opracowanie systemu odwadniania terenu, co wymagałoby jednak współpracy poszczególnych właścicieli gruntów i budowy przez nich zbiorczego systemu odprowadzania wód gruntowych i powierzchniowych do zaprojektowanych miejsc odbioru tych wód.

 

WYKAZ TERENÓW OSUWISKOWYCH NA TERENIE GMINY GDÓW (mapki powiększają się po „kliknięciu” w nie):

Stryszowa, Zręczyce, Podolany, Zagórzany, Zalesiany:

Stryszowa, Zręczyce, Podolany, Zagórzany, Zalesiany

 

Jaroszówka, Klęczana, Wieniec:

Jaroszówka, Wieniec

 

Czyżów, Świątniki, Zborczyce:

Czyżów, Świątniki, Zborczyce

 

Cichawa, Krakuszowice, Wiatowice:

Cichwa, Krakuszowice, Wiatowice

 

Hucisko, Winiary, Kunice, Niżowa:

Hucisko, Winiary, Kunice, Niżowa

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*