TRASY ROWEROWE GMINY GDÓW. WARTO SKORZYSTAĆ

Obecna sytuacja związana z koronawirusem powinna zmobilizować nas do większej aktywności fizycznej. Warto zatem skorzystać i udać się na przejażdżkę rowerem jedną z tras na terenie Gminy Gdów. Szczególnie gorąco polecamy pętlę pieszo-rowerową relacji Gdów – Marszowice o długości około 5 km czyli tak zwaną trasę VeloRaba, gdzie połowa z tego dystansu to asfaltowy ciąg pieszo-rowerowy, a reszta to oznakowane spokojne drogi lokalne. Oczywiście to nie jedyna trasa na tym terenie.

Wspomniany kawałek trasy pieszo-rowerowej Doliną Raby ma początek zaraz za mostem w Gdowie, obok zajazdu „Szałas”, skąd do Dłużyzn czeka nas przyjemna jazda wzdłuż Raby po ok. 1,3 km zamkniętym dla ruchu ciągu-pieszo rowerowym. Przez Podolany jedziemy już zwykłymi, spokojnymi drogami z dobrym oznakowaniem oraz kolejnym zamkniętym dla ruchu ciągiem (kolejne 1,5 km). Na zwykłą drogę wyjeżdżamy z powrotem w Klęczanie, gdzie czeka nas mały podjazd / zjazd w kierunku mostu na Rabie  (uwaga, jest on wąski i jednokierunkowy), którym docieramy do stawów w Nieznanowicach. Jeśli ktoś chce zrobić sobie pętlę, to polecamy kierować się za łowiskami polną drogą w kierunku Marszowic i dalej w stronę ul. Targowej w Gdowie. W sąsiedztwie trasy odnajdziecie Miejsce Odpoczynku Rowerzystów, gdzie znajdziecie  drewniane wiaty zadaszone z ławkami, kosze na śmieci,  oświetlenie solarne, tablicę informacyjną czy wiatę ze stojakami na rowery.

Warto wspomnieć, że w ramach projektu Dolina Raby powstały w Gdowie już wcześniej dwie strefy rekreacji. Jedna na prawym brzegu rzeki Raby z parkingiem na 60 miejsc na terenie targowiska oraz promenadą pieszą z elementami małej architektury i tablicami informacyjnymi. Na prawym brzegu w okolicy ul. Spacerowej rozbudowany został również drugi teren rekreacyjny na gdowskim Zarabiu, gdzie powstał skatepark, ścianka wspinaczkowa, siłownia terenowa, nowoczesny plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej i kort tenisowy. Są też ścieżki i alejki piesze, parking na 46 miejsc oraz chodnik przy ul. Spacerowej. Całość dopełniają sanitariaty, oraz mała architektura: kosze, ławki, stoliki, wiaty i  stojaki na rowery, oświetlenie solarne.

Projekt „Budowa tras pieszo – rowerowych wraz z podstawową infrastrukturą towarzyszącą trasom w Dolinie Raby na terenie gminy Gdów, Kłaj i Drwinia – etap I” kosztował około 6,4 mln zł. Wartość całej dotacji RPOWM to około 4,2 mln zł (dofinansowanie w ramach Działania 6.1. ,,Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego’’, Poddziałania 6.1.4. ,,Lokalne trasy turystyczne – SPR’’ w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020).

Inwestycje w Gdowie to tylko część większego projektu, w które zaangażowały się również pozostałe gminy (Kłaj, Drwinia, Dobczyce) i którego celem jest podniesienie atrakcyjności całej Doliny Raby. Elementem spinającym wszystkie te punktowe inwestycje ma być w przyszłości trasa VeloRaba.

Jeżeli ta jedna trasa jest dla Was nie wystarczająca, zapraszamy na inne w okolicy. Szczególnie gorąco polecamy niebiesko znakowaną trasę z Zarabia, przez ulicę Stadnicką, Stryszową i Zręczyce.

Miłej i bezpiecznej jazdy!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*