W 2003 ROKU W NIEGOWICI ODBYŁ SIĘ WYJĄTKOWY KONCERT DLA JANA PAWŁA II

We wrześniu 2003 roku w Niegowici – pierwszej parafii Karola Wojtyły – odbył się wyjątkowy koncert z okazji 25-lecia pontyfikatu i 55-ciu lat kapłaństwa Jana Pawła II. Miejscowa społeczność Gminy Gdów przygotowała prezent dla Wielkiego Jubilata – Papieża Polaka. Na niegowickiej scenie umiejscowionej pomiędzy pomnikiem Jana Pawła II a wikarówką (w której mieszkał) wystąpiły największe gwiazdy ówczesnej polskiej sceny muzycznej.

To był wyjątkowy koncert podczas którego polscy artyści wystąpili charytatywnie, dedykując Papieżowi wszystkie wykonane przez siebie utwory. Plac przed kościołem w Niegowici wypełnił się całym „morzem” ludzi, których przybyło kilka tysięcy. Wśród nich byli przedstawiciele władz państwowych ze Słowacji i Polski oraz wojewódzkiego i lokalnego samorządu. W późniejszym czasie retransmisję koncertu z Niegowici zobaczyć można było miedzy innymi w telewizji „Polsat”. W uroczystości w Niegowici wzięli udział wysocy rangą duchowni: był obecny ksiądz kardynał Franciszek Macharski (który dodatkowo objął całą imprezę patronatem honorowym) oraz biskup Paweł Hnilica z Rożnawy na Słowacji.

Koncert rozpoczął się od wspomnień o pobycie i pracy duszpasterskiej młodego wikarego Karola Wojtyły w Niegowici, jego pierwszej parafii w której rozpoczął drogę duszpasterską. To tutaj poznawał pierwsze ludzkie problemy, to tutaj uczył w pięciu okolicznych szkołach. Koncert prowadzony przez Jerzego Zelnika miał wymiar religijny.

Jako pierwszy na niegowickiej scenie wystąpił piosenkarz Szymon Wydra ze swoim zespołem „Carpe Diem”, którego owacyjnie przyjęła zwłaszcza młoda publiczność koncertu w Niegowici. Następnie wystąpiła Edyta Geppert, która zauroczyła zebranych swoim występem. Następnie wystąpił Stanisław Soyka ze swoim prapremierowym wykonaniem pierwszej części „Tryptyku Rzymskiego”. Następnie na scenie pojawił się Mieczysław Szcześniak, a po nim utalentowana, niewidoma bułgarska śpiewaczka Kristina Aleksandrowa, której akompaniował Jerzy Sobeńko. Wystąpił też zespół Maleo Reggae Rockers i chóry: Archikatedry Wawelskiej oraz „Cantica” z Woli Radziszowskiej.

Prawdziwą perełką były chwile w przerwach między występami artystów, gdy na wielkich telebimach zobaczyć można było sfilmowane relacje mieszkańców Niegowici, ich wspomnienia spotkań z ówczesnym wikarym Karolem Wojtyłą oraz fragmenty pielgrzymek Ojca Świętego wraz z jego symbolicznym ucałowaniem ziemi na którą przybył tak, jak to uczynił po raz pierwszy w Niegowici.

W pobliżu niegowickiego pomnika Jana Pawła II swój spektakl zaprezentowali niepełnosprawni artyści z Grupy Teatralnej pochodzącej z Lublina.

Oczywiście podczas koncertu nie mogło zabraknąć ukochanej przez Papieża Polaka muzyki góralskiej, którą zagrała kapela „Wierchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

Uczestnicy niegowickiego koncertu mogli usłyszeć z telebimów słowa Papieża skierowane specjalnie do nich, zwłaszcza do młodych. Do nich Papież zwrócił się, aby myśleli i decydowali sami, a ze starego systemu wzięli tylko to, co najlepsze.

Blasku wszystkiemu dodawała płonąca świeca, równocześnie zapalona w Watykanie przez samego Ojca Świętego oraz w Niegowici przez ks. Kardynała Franciszka Macharskiego.

Takich chwil nie zapomina się…

2 kwietnia minęło 15 lat od śmierci Jana Pawła II

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*