WŁADZE GMINY (RÓWNIEŻ TEJ W GDOWIE) NIE MOGĄ ODMÓWIĆ UDOSTĘPNIENIA NAGRANIA Z SESJI RADY GMINY

Władze gminy (również tej w Gdowie!) NIE MOGĄ odmówić udostępnienia nagrania z Sesji Rady Gminy. A z taką sytuacją w ostatnich latach mieliśmy do czynienia w naszej gminie Gdów. Kilkakrotnie zwracaliśmy się o udostępnienie nagrania z Sesji Rady Gminy. Za każdym razem odmawiano nam. Życie pokazało, że władze w gminie NIE MIAŁY RACJI.

Portal „samorzad.lex” opublikował Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie.

Nagranie posiedzenia sesji rady jest materiałem odzwierciedlającym przebieg sesji i dokonanych na niej czynności przez co stanowi informację publiczną i powinno zostać udostępnione na wniosek zainteresowanego – orzekł w swoim wyroku Naczelny Sąd Administracyjny.

Rozstrzygana przez NSA sprawa dotyczyła wniosku o udostępnienie informacji publicznej w postaci nagrania posiedzenia Rady Miejskiej w Błoniu. Organ gminy nie wysłał wnioskodawcy żądanego nagrania, gdyż uznał , że służy ono jedynie jako środek techniczny ułatwiający sporządzenie protokołu, a przepisy prawne nie zobowiązują go do udostępniania tego typu nagrań, przez co nie można uznać ich za informację publiczną.

Co ciekawe, podobną argumentacją posługiwali się gdowscy urzędnicy odmawiając udostępniania nagrań. Życie pokazało, że nie mieli racji.

W powyższej sprawie zupełnie inne stanowisko przyjął Naczelny Sąd Administracyjny. Jego zdaniem, dostęp do posiedzeń organów, o którym mowa w art. 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej, (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 782, ze zm.) obejmuje nie tylko bezpośredni udział, ale i udostępnianie materiałów dokumentujących te posiedzenia (w tym materiałów audiowizualnych i teleinformatycznych). W swoim wyroku NSA wskazał również, że ustawodawca nie określił zamkniętego katalogu nośników, na jakich wiedza stanowiąca informację publiczną może zostać utrwalona a następnie udostępniona. Z powyższych rozważań jasno wynika, że organ znajdujący się w posiadaniu wspomnianej informacji publicznej jest zobowiązany do jej udzielenia bez względu na formę, w jakiej została ona utrwalona.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty NSA zgodził się z zarzutami skarżącego i uznał, że Rada Gminy nie miała podstaw do odmowy udostępnienia nagrania sesji, które było w jej posiadaniu. Zdaniem sądu, działanie organu polegające na odmowie należy uznać za niezgodne z prawem i naruszające art. 7 ust. 1 pkt 3 u.d.i.p.

Jeżeli spotkaliście się z odmową udostępnienia nagrania Sesji Rady Gminy w Gdowie i w tej odmowie pojawił się argument wyłącznie materiału pomocniczego do sporządzenia protokołu z przebiegu sesji – piszcie do nas na redakcyjny adres. Chętnie zajmiemy się Waszą sprawą!

Źródło:

Opracowanie: Norbert Bonin, RPE WK

Opublikowano: www.samorzad.lex.pl

Źródło: Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 września 2015 r.(I OSK 2313/14)

Data publikacji: 13 listopada 2015 r.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*