WODA, KANALIZACJA, GAZ. JAK GMINA GDÓW PREZENTUJE SIĘ NA TLE INNYCH GMIN POWIATU WIELICKIEGO

Z instalacji kanalizacyjnej w gminie Gdów korzysta zaledwie 23,5% mieszkańców. To dużo mniej niż w skali całego powiatu wielickiego, dla którego ten wskaźnik wynosi 42,5%. Chociaż gospodarstwa domowe w powiecie wielickim nie są skanalizowane nawet w połowie, to w naszej gminie tylko średnio co piąty mieszkaniec korzysta z sieci kanalizacyjnej. Jak mówił na łamach Gazety Gdowianin minister Jarosław Gowin, powinien to być „stały wyrzut sumienia dla władzy w gminie Gdów”.

Pozostałe gospodarstwa domowe w gminie Gdów korzystają najczęściej ze zbiorników wybieralnych na ścieki (szamba).

W 2014 roku gmina Gdów znajdowała się na 4 miejscu w powiecie wielickim pod względem udziału ludności korzystającej z instalacji kanalizacyjnej (w całym województwie małopolskim – 130 miejsce)

Odsetek ludności korzystającej z instalacji wodociągowej w gminie Gdów wynosi 84,2%. To również mniej niż w całym powiecie wielickim, gdzie ten odsetek wynosi 89,5%. W porównaniu z rokiem 2013 warto odnotować jednak w przypadku gminy Gdów wzrost o 5,6% odsetka osób korzystających z instalacji wodociągowej.

W 2014 roku gmina Gdów znajdowała się na 4 miejscu w powiecie wielickim pod względem udziału ludności korzystającej z instalacji wodociągowej (w całym województwie małopolskim – 81 miejsce)

A instalacja gazowa?

Odsetek ludności korzystającej z instalacji gazowej w gminie Gdów wynosi 70,8%. I w tym przypadku to mniej niż w całym powiecie wielickim, gdzie ten odsetek wynosi 84,0%.

W 2014 roku gmina Gdów znajdowała się na ostatnim, 5 miejscu w powiecie wielickim pod względem udziału ludności korzystającej z instalacji gazowej (w całym województwie małopolskim – 64 miejsce)

Na terenie gminy Gdów znajdują się dwie oczyszczalnie ścieków.

Według danych GUS z 2014 roku, liczba ludności korzystającej w gminie Gdów z oczyszczalni wynosiła 2721, czyli o 34 osoby więcej porównując z rokiem poprzednim.

Z kolei gromadzenie i wywóz nieczystości ciekłych w 2014 przedstawia się następująco:

zbiorniki bezodpływowe:

3124 (w 2013r. – 2933)

oczyszczalnie przydomowe:

98 (w 2013r. – 87)

 

Na zasoby mieszkaniowe w gminie Gdów składa się 4981 mieszkań (2014r.). Jest to o 49 mieszkań więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Średnia powierzchnia użytkowa wynosi 96 m2. Zatem na terenie gminy przybywa mieszkań o dużej powierzchni użytkowej.

 

 

 

 

* Dane GUS dla roku 2014

Źródło: GUS, BIP

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*