WÓJT CZY SOŁTYS

Jak mówi nam definicja słownikowa wójt to urzędnik stojący na czele wiejskiego samorządu gminnego. Gmina Gdów składa się obecnie z 29 wsi. Wójt zatem – jako wójt Gminy Gdów – winien być wójtem wszystkich 29 sołectw. W każdym sołectwie natomiast przedstawicielem samorządu wiejskiego jest sołtys. Ku mojemu zdziwieniu odnalazłem ostatnio dokument z którego wynika, że Zbigniew Wojas „mianował się” wójtem tylko jednej wsi w Gminie Gdów. Pomijając absurd tej sytuacji, zastanawiam się jak mogą czuć się mieszkańcy pozostałych 28 wsi Gminy Gdów.

Nie tak dawno na łamach Gazety Gdowianin pisaliśmy o innym absurdzie gminnym. Dla przypomnienia: W marcu 2019 roku na zlecenie i przy współpracy Urzędu Gminy Gdów ukazał się folder promujący lokalną gminę. Autor folderu tak bardzo jednak „rozpędził się” w kwestiach promocji Gminy Gdów, że zawarł w nim informację sugerującą, że na terenach obecnej gminy ludzie polowali na… dinozaury.

Na najniższym szczeblu podziału terytorialnego Polski znajdują się gminy. Odpowiadają one za wszelkie sprawy o zasięgu lokalnym. Organami w gminie wiejskiej są rada gminy (jako organ stanowiący) oraz wójt (jako organ wykonawczy). Wójt stoi na czele całego wiejskiego samorządu gminnego, a zatem w Gminie Gdów na czele 29 wsi. Ale czy na pewno? Z poniższego dokumentu z ostatnich wyborów samorządowych wynika, że Zbigniew Wojas „mianował się” wójtem tylko jednej wsi w Gminie Gdów. Zresztą zobaczcie sami:

2

1

Między Wójtem Gminy Gdów a „Wójtem Gdowa” jest zasadnicza różnica. Dobrze byłoby, gdyby ludzie reprezentujący mieszkańców swojej gminy zdawali sobie z tego sprawę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*