WYDARZENIE Z HISTORII GDOWSKIEJ PLEBANII

Na prezentowanym zdjęciu, obok sanktuarium NMP w Gdowie, widać plebanię. Ten ponad stuletni budynek z piękną, południową werandą fundował ówczesny, nowy właściciel gdowskiego dworu dr Kazimierz Habicht.

Jednym z mało dziś znanych wydarzeń, które długo w Gdowie wspominano, był nocleg w nowej plebanii późniejszego cesarza Austro-Węgier.

Poniżej cytat za p. Teresą Kaczmarczyk:
Bardzo ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Gdowa był przejazd przez tą miejscowość rotmistrza dragonów Arcyksięcia Karola Franciszka Józefa, przyszłego następcy tronu, późniejszego cesarza Austro-Węgier Karola I. Został on przywitany bardzo uroczyście przez ludność, duchowieństwo i przedstawicieli władzy całego powiatu. Zatrzymał się na nocleg wraz ze swoją świtą na plebanii, po czym udał się w dalszą drogę. Wydarzenie to miało miejsce 22 marca 1912 roku„.

Karol I był ostatnim cesarzem Austrii. Panował po śmierci Franciszka Józefa I przez 2 lata, do końca I wojny światowej. Wygnany, wkrótce zmarł na wyspie Maderze.

Uznaje się, że rodzice Karola Wojtyły nadali swojemu synowi imię Karol na cześć ostatniego cesarza Austrii.

W dniu 3 października 2004 roku, na Placu Świętego Piotra w Watykanie, papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Karola I Habsburga.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*