Współpraca i korzyści Ministra Kozieja

Na Ukrainie trwa regularna wojna. Nikt nie ma wątpliwości kto jest w tym konflikcie agresorem. W tle tego konfliktu rozgrywa się dramat niezliczonej ilości bezbronnych cywilów. Unia Europejska oraz Polska kanałami dyplomatycznymi próbują bronić suwerenności naszego wschodniego sąsiada. Jednak czy jest to możliwe przy niejasnych działaniach szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja i czy takie działania mogą wpisywać się w szerszą strategię Unii Europejskiej?


Od kilkunastu miesięcy jesteśmy świadkami i obserwatorami działań wojennych na terenie Ukrainy, w których aktywny udział i wsparcie separatystom udziela Federacja Rosyjska. W tym czasie mimo wzmożonej aktywności dyplomatycznej Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polski oraz wielu innych krajów nie udało się rozwiązać konfliktu na Ukrainie.
Stosunki dyplomatyczne wielu krajów w tym Rzeczpospolitej Polski z Federacją Rosyjską uległy ochłodzeniu. W trakcie pobytu w Moskwie w dniach 27 – 28 lutego 2013 roku szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja na zaproszenie sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaja Patruszewa, doszło do potwierdzenia woli kontynuowania dialogu oceny dotychczasowej współpracy oraz podpisania porozumienia pod nazwą „Plan współpracy między Biurem Bezpieczeństwa Narodowego a Aparatem RB Federacji Rosyjskiej na lata 2013 – 2014”.
Określony został również harmonogram dwustronnych spotkań oraz konsultacji. Uważnemu obserwatorowi tych wydarzeń z miejsca nasuwa się na myśl pytanie o ilość spotkań na szczeblu szefów instytucji oraz tzw. spotkań eksperckich, które odbyły się w okresie 2013 – 2014. Pozwoliłoby to zdyskontować ocenę realizacji współpracy i odniesionych korzyści przez Rzeczpospolitą Polską w świetle ustaleń zawartych we wspomnianej wcześniej umowie.
Z punktu widzenia interesów naszego kraju dość istotne jest również to, czy dzięki wspomnianym spotkaniom udało się uregulować kwestie dotyczące narodowego strategicznego przeglądu bezpieczeństwa w Polsce i Rosji w tym metodyki prowadzenia strategicznych przeglądów bezpieczeństwa, analizy i porównania koncepcji strategicznych obu krajów. Czy udało się poruszyć tematy związane z cyberbezpieczeństwem oraz transparentnością ćwiczeń i manewrów wojskowych.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, czy Pan Minister planuje kontynuowanie współpracy z Aparatem RB Federacji Rosyjskiej w następnych latach na zbliżonych zasadach jak dotychczas.
Czy w kontekście wojny na Ukrainie i jasnego w tej kwestii stanowiska Unii Europejskiej oraz NATO planowane jest podpisanie podobnych porozumień między Biurem Bezpieczeństwa Narodowego a Aparatem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej?
Pan Minister będzie musiał w najbliższym czasie znaleźć odpowiedź na powyższe pytania, gdyż obecna sytuacja najwyraźniej sprowadziła go z obłoków orientacji prorosyjskiej na ziemię, gdzie szara rzeczywistość z piętrzącymi się problemami wojny na Ukrainie ujawnia plany ekspansji Federacji Rosyjskiej.

 

Dla Gazety Gdowianin
Senator RP
Maciej Klima

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*