Errata do „Folderu Turystycznego Gminy Gdów”

Przedstawiany przez Urząd Gminy w Gdowie folder, kończy zaproszenie skierowane do turystów:
„Jeśli wiec szukacie spokoju i wytchnienia, pragniecie odkrywać czar Beskidu Wyspowego, zapraszamy do Gdowa, wyjątkowej gminy, określanej coraz częściej mianem – Beskidzkie Wrota.”

Patrząc z równiny Gdowa w kierunku południowym, przy dobrej widoczności, zobaczyć można wystające nad progiem Pogórza grzbiety Beskidów. Widok ten daje każdemu do zrozumienia, że Gminie Gdów daleko do majaczących na horyzoncie gór.

Na panoramie z Gdowa, od lewej wyłaniają się pojedyncze szczyty Beskidu Wyspowego – rozłożysta Kamionna (801 m n.p.m.), podobna do wieloryba Kostrza (720 m n.p.m.), piramida najwyższej Mogielicy (1170 m n.p.m.) oraz leżący przed nią ciemniejszy Łopień (951 m n.p.m.), dalej Ćwilin (1071 m n.p.m.) ze Śnieżnicą (1007 m n.p.m.), a pomiędzy Szczyrzycem i Wiśniową: Ciecień (829 m n.p.m.) z charakterystycznym stożkiem Grodziska (618 m n.p.m.). Po prawej zaś stronie wyłania się grzbiet Beskidu Makowskiego (Średniego) – długie Pasmo Łysiny (891 m n.p.m.), zakończone z lewej najwyższym Lubomirem (904 m n.p.m.), a z prawej Kamiennikiem (785 m n.p.m.).

Przeglądając wspomniany folder, nasuwa się konieczność poprawy pewnych detali, a przede wszystkim wprowadzenia do niego erraty.

 

Oto kilka przykładów:

str. 4
Gmina Gdów położona jest w południowo – zachodniej części Pogórza Bocheńskiego, wchodzącego w skład Kotliny Sandomierskiej – powinno być „Podgórza Bocheńskiego”, oraz północno – wschodniej części Pogórza Wielickiego – powinno być „południowo-wschodniej części Pogórza Wielickiego i północno-zachodniej części Pogórza Wiśnickiego”

Str. 6
O bardzo wczesnym zasiedleniu tych ziem świadczą zabytki archeologiczne pochodzące z paleolitu, mezozoiku i epoki brązu. – powinno być „ z paleolitu, neolitu i epoki brązu” (mezozoik to era dinozaurów).

 

Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 r. Gdów i okolice znalazły się pod okupacją austriacką – bardziej wskazane jest „pod zaborem austriackim” (okupacja kojarzy się z II wojną światową)
W 1846 r. odbyła się tu jedna z bitew powstania krakowskiego – powinno być „jedyna bitwa”

 

którą upamiętniają: kopiec-mogiła powstańców i pomnik znajdujące się na miejscowym cmentarzu – powinno być „kopiec- mogiła powstańców z umieszczonym na nim pomnikiem”

Str. 8
Najstarszym zabytkiem na ternie gminy jest kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gdowie – starszym jest „prehistoryczny kopiec w Krakuszowicach”

…kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gdowie, ufundowany przez króla Władysława Warneńczyka – powinno być „dla którego król Władysław Warneńczyk ustanowił akt fundacyjny” (kościół w Gdowie był fundowany kilka wieków wcześniej)

Str. 10
…jest XVIII-wieczna kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Gdowskiej – ostatnio używa się słów „Matka Boża ”

Od kilku lat gdowska parafia pełni rolę Sanktuarium Maryjnego – powinno być: „Od 2003 r. kościół parafialny w Gdowie pełni rolę Sanktuarium Maryjnego” (wspólnota wiernych nie pełni roli świętego miejsca)

 

Str. 14
Atanazego Bens z Niegowici, Ludwika Michała Kepienskiego… – powinno być „Atanazego Benoe z Niegowici, Ludwika Michała Kępińskiego…”

 

Najwięcej błędów zawiera str. 18
…najpiękniejszym z nich jest modrzewiowy Dwór Bella Vita w Woli Zręczyckiej (przysiółku miejscowości Podolany) – powinno być „modrzewiowy Dwór w Woli Zręczyckiej (przysiółku miejscowości Zręczyce). Od 2013 r. kiedy dwór powrócił do prawowitych właścicieli, zniesiono nazwę Bella Vita.

 

Dworek został zbudowany przez rodzinę Feillów w latach 1876-1879. Z niewielkimi zmianami przetrwał do dziś – powinno być „Pierwotny dwór został zbudowany przez rodzinę Feillów w latach 1876-1879. Spłonął on doszczętnie w 1932 r. Na jego piwnicy zbudowano nowy, modrzewiowy dwór z pięknymi kolumnami z piaskowca”. (tak więc dwór nie jest XIX w. zabytkiem, jak się to oficjalnie podaje).

…w Zagórzanach (drewniano-murowany) – w Zagórzanach są dwa dwory – na Krzyżowej (po przebudowie jest dziś Ośrodkiem Medytacyjnym Buddyzmu) i pod Wymysłowem (dawny dwór Wernikowskich).

W Cichawie znajduje się zespół dworski złożony z murowanego dworu z 1900 roku – powinno być „z 1935 roku” (dwór w Cichawie został zbudowany przez wybitnego profesora Uniwersytetu Jagielońskiego Jana Włodka – przedwojennego właściciela majątku. Pochodzący z pobliskiej Dąbrowicy koło Wieńca Jan Włodek był w latach międzywojennych słynnym agronomem oraz dziekanem Wydziału Rolniczego UJ).

 

Str. 20
Na terenie gminy znajdują się również zabytkowe kapliczki. Wiele z nich powstało w połowie XIX wieku (…dalej wymieniane są przykłady) – zabrakło opisu najsłynniejszej, XVIII-wiecznej kapliczki na Lasowych Domach w Marszowicach. (tu, w drodze do Niegowici, Karol Wojtyła modlił się i ucałował ziemię. Kapliczka powstała w 1786 r.)

 

Gdów - na horyzonciePogórze Wiśnickie i w oddali Beskid Wyspowy Gdów – na horyzoncie Pogórze Wiśnickie i w oddali Beskid Wyspowy

Gdów - na horyzoncie BeskidŚredni i Pogórze Wiśnickie Gdów – na horyzoncie Beskid Średni i Pogórze Wiśnickie

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*