1965 ROK i „WSKRZESZENIE” GDOWSKIEJ ORKIESTRY

Kiedy w roku 1965 uroczystości Dnia św. Mikołaja w Gdowie uświetnił występ orkiestry z Wiśniowej, trzej panowie: Marcin Ciężarek, Zdzisław Banaś i Władysław Niewiarowski – mając w pamięci zespół, który od 1925 roku aż do wybuchu II Wojny Światowej działał w Gdowie – postanowili stworzyć nową orkiestrę bazując na wiedzy, umiejętności i doświadczeniu tych muzyków z pierwszego składu orkiestry, którzy wówczas jeszcze żyli.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że pierwsze koło muzyczne w Gdowie powstało w 1925 roku z inicjatywy Henryka Cebuli (wójta gminy), Jana Smółki (księdza) i Kazimierza Jasielskiego (dyrektora szkoły podstawowej). Do roku 1937 próby kółka muzycznego odbywały się w prywatnych domach, a w latach 1937-1939 w Domu Katolickim „Zorza”.

W roku 1965, kiedy „wskrzeszono” orkiestrę w Gdowie chętnych do grania było bardzo wielu. Powołano Zarząd, sekretarza starającego się o środki finansowe, zakupiono sprzęt dla 16 muzyków. Salę do ćwiczeń użyczyła im szkoła podstawowa, a z czasem przenieśli się do Domu Kultury. Po dwóch latach ciężkiej pracy przyszły pierwsze sukcesy, jak chociażby te w Myślenicach na przeglądzie powiatowym.

Pierwszym kapelmistrzem był Leon Kaganek. Później zespół prowadzili: Henryk Siwczyk, Andrzej Staszczak, Teresa Szlachetka, Władysław Zawała, Józef Sitko, Marek Suchoń, Jerzy Czyżowski, Adam Czyżowski.

Prawdziwą chlubą orkiestry zawsze byli jej muzycy. Krzysztof Daniel był hejnalistą Kościoła Mariackiego. Z krakowskiej wieży wygrywał hejnał przez bardzo długie lata. Janusz Kulma był członkiem Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego. Przez wielu nazywanym był muzykiem wojskowym.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*