ARTUR SZPILKA i JEGO WIELICKIE POCZĄTKI KARIERY

Była połowa 2005 roku kiedy młody zawodnik Klubu Sportowego „Górnik” Artur Szpilka  wywalczył tytuł wicemistrza Europy kadetów w boksie. Zawodnik z Wieliczki był jedynym Polakiem, który zdobył medal Mistrzostw Europy 2005. Wcześniej, dwóch podopiecznych Władysława Ćwierza wywalczyło tytuły Mistrzów Polski.

W zorganizowanej w dniach 2-8 maja 2005 roku Olimpiadzie Młodzieży w Zamościu wystartowali między innymi zawodnicy bokserskiej sekcji KS „Górnik” Wieliczka. W wadze półciężkiej (do 80 kg) w grupie kadetów świetnie spisał się Artur Szpilka, wygrywając pierwszą walkę z zawodnikiem z Białegostoku Adrianem Fiedasiukiem. W półfinale pokonał przed czasem przez rsc Artura Pawlaka z „Gwardii” Warszawa. Finałową zwycięską walkę stoczył z Bartoszem Ścigielskim z „Sokoła” Słupce z województwa wielkopolskiego. Aby dostać się do finałów Artur Szpilka wygrał zorganizowane w marcu 2005 roku rozgrywki eliminacyjne w Lubeni koło Rzeszowa.

Od 11 do 18 maja 2005 roku w Lesznie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów. Wieliczkę reprezentowało na tych zmaganiach dwóch zawodników „Górnika”. W wadze do 57 (piórkowa) po wygranych walkach w ćwierćfinale, przegrał walkę o medal z późniejszym mistrzem. Za to Radosław Czajka („Magik”), który rok wcześniej był mistrzem Polski kadetów, wygrał swoje walki z zawodnikami ze Śląska i „Sztormu” Szczecin. Dopiero w finale, po wyrównanej walce uległ Jarosławowi Chudkowskiemu z „Gwardii” Warszawa.

Przed wspomnianymi na wstępie Mistrzostwami Europy na Węgrzech Artur Szpilka („Igła”) uczestniczył w zgrupowaniu w Wiśle podczas którego utrwalał formę. W ciągu dwóch tygodni rozegrano szereg sparingów a obserwujący zawodników trenerzy wybrali sześciu zawodników. Następne zgrupowanie odbyło się w Warszawie, a okres intensywnych przygotowań do europejskich mistrzostw trwał również przez dwa tygodnie. Warto wspomnieć, że tuż przed wylotem młodzi pięściarze na lotnisku spotkali Macieja Zegana i Krzysztofa „Diablo” Włodarczyka, którzy lecieli stoczyć swoje walki w Miami.

Pobyt na Mistrzostwach Europy w węgierskim Siofoku trwał od 17 do 28 czerwca. Trenerem polskiej ekipy był Zbigniew Raubo, funkcja drugiego trenera przypadła Janowi Bezimiennemu. Podczas uroczystego otwarcia mistrzostw zawodnik z Wieliczki niósł polską flagę. Artur Szpilka pierwszą walkę stoczył z Grekiem, wygrywając ją w drugiej rundzie przez rsc. Podobnie pokonał w półfinale Turka. Dopiero w finałowej walce przegrał w drugiej rundzie z Rosjaninem przez rsc. To był okres kiedy Artur Szpilka dopiero co ukończył wielickie gimnazjum.

Po wspomnianych Mistrzostwach Europy, w dniach 15-16 października 2005 roku odbyły się eliminacje strefowe do Pucharu Polski kadetów i juniorów z udziałem zawodników Małopolski i województwa świętokrzyskiego. W zawodach wzięło udział trzech zawodników KS „Górnik” Wieliczka: Artur Szpilka, Dawid Jania i Radosław Czaja.

Artur Szpilka startujący w kategorii kadet w wadze 80 kg zajął pierwsze miejsce kwalifikując się do finału Pucharu Polski w dniach 11-13 listopada 2005 roku w Rudzie Śląskiej.

Warto wspomnieć, że również pozostali podopieczni trenera Władysława Ćwierza zajęli pierwsze miejsce w swoich kategoriach wagowych.

Boks w Wieliczce był jednym z lepszych w kraju.