BRAK PLANU MIEJSCOWEGO. NOWE ZASADY ZAGOSPODAROWANIA TERENU
W piątek, 26 lipca weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowych planów przestrzennych. Dokument reguluje m.in. sposób ustalania linii zabudowy, powierzchni biologicznie czynnej oraz liczby miejsc parkingowych.
W rozporządzeniu określono sposób ustalania w decyzji o warunkach zabudowy wymagań dotyczących ustalania linii zabudowy, maksymalnej intensywności zabudowy oraz maksymalnej i minimalnej nadziemnej intensywności zabudowy, udziału powierzchni zabudowy, szerokości elewacji frontowej, wysokości zabudowy, geometrii dachu, minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej oraz minimalnej liczby miejsc do parkowania.
Jak wskazano w rozporządzeniu linię zabudowy na terenie objętym wnioskiem wyznacza się jako przedłużenie linii zabudowy istniejącej na działkach sąsiednich. Natomiast w przypadku, gdy linia ta tworzy uskok, linię zabudowy ustala się jako kontynuację linii zabudowy tego budynku, który znajduje się w większej odległości od pasa drogowego.
„Dopuszcza się inne ustalenie linii zabudowy, jeżeli wynika to z analizy, o której mowa w art. 61 ust. 5a ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym” – wskazano.
Według nowych przepisów minimalną liczbę miejsc parkingowych ustala się w stosunku do liczby lokali mieszkalnych, liczby lokali usługowych, liczby osób mogących jednocześnie przebywać w budynku oraz liczby zatrudnionych lub powierzchni obiektów usługowych i produkcyjnych. Natomiast minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej ustala się na podstawie średniego wskaźnika dla obszaru analizowanego.
Jak wskazano w rozporządzeniu, do spraw wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie nowych regulacji, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Zostaw komentarz