DOBRE ZDROWIE SENIORA. 10 KROKÓW

Zdrowie psychiczne jest ważne dla każdego człowieka. U osób w podeszłym wieku może być ono szczególnie narażone ze względu na czynniki i zdarzenia takie jak: samotność, utrata bliskich, choroby przewlekłe czy zaburzenia poznawcze.

Dlatego warto wiedzieć jak dbać o zdrowie psychiczne osób starszych i jak im pomagać w trudnych chwilach. Kluczowe także, aby sami seniorzy wiedzieli jak na co dzień zadbać o siebie.

Według najnowszych statystyk WHO odsetek osób starszych szybko rośnie na całym świecie. W latach 2015-2050 podwoi się z 12 do 22%. W liczbach bezwzględnych przewidywany wzrost wynosi od 900 milionów do 2 miliardów osób w wieku powyżej 60 lat.

Również w Polsce udział osób starszych systematycznie rośnie. Na koniec 2021 r. liczba osób w wieku ponad 60 lat wyniosła 9,7 mln, a co za tym idzie odsetek osób starszych w populacji Polski osiągnął poziom 25,7%.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na zaburzenia psychiczne cierpi ponad 15% osób po 60. roku życia.

Najczęstszymi problemami są depresja, otępienie i bezsenność.

Te zaburzenia mogą znacznie obniżyć jakość życia seniorów, ograniczyć ich samodzielność i aktywność oraz pogorszyć relacje z rodziną i otoczeniem.

Jak więc zapobiegać lub łagodzić te problemy?

Oto kilka prostych porad dla seniorów zaprezentowanych przez specjalistów

Seniorze:

1. Dbaj o aktywność fizyczną. Ruch poprawia nastrój, kondycję i odporność. Należy ćwiczyć regularnie np. spacerować, jeździć na rowerze, uprawiać jogę czy gimnastykę.

„Niezwykle ważny dla zdrowia psychicznego jest kontakt z naturą – mówi dr Sławomir Murawiec. – Wycisza, relaksuje poprawia dobrostan psychologiczny będący wynikiem kontaktu z naturalnym środowiskiem i aktywności na świeżym powietrzu”.

2. Zajmuj się czymś, co sprawia przyjemność i stymuluje umysł. Czytaj książki, rozwiązuj krzyżówki, ucz się języków obcych, graj w gry planszowe. Nawet oglądanie teleturniejów może być dla świetnym treningiem dla twojego mózgu.

3. Dbaj o zdrowe odżywianie i nawodnienie. Jedz zróżnicowane i pełnowartościowe posiłki, bogate w warzywa, owoce, białko i zdrowe tłuszcze. Unikaj nadmiaru soli, cukru i alkoholu. Pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

„Obecny stan w którym zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się populacja przyjmuje pokarm ubogi w składniki odżywcze, zawierający dużo składników energetycznych, wysoko przetworzony pokarm prowadzi do tego, że wielu ludzi jest równocześnie przekarmionych i niedożywionych – informuje dr Sławomir Murawiec, psychiatra. – Warto, więc uzupełniać dietę o witamina D, kwasy omega 3, probiotyki i cynk”.

4. Dbaj o sen i odpoczynek. Sen jest niezbędny dla regeneracji i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Staraj się spać co najmniej 7 godzin na dobę, w regularnych porach i w komfortowych warunkach. Unikaj używania elektroniki przed snem. Nie pij kawy ani herbaty wieczorem.

5. Dbaj o kontakty społeczne i emocjonalne. Nie zamykaj się w sobie i nie izoluj od świata. Utrzymuj bliskie relacje społeczne, miej kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Spotykaj się z nimi osobiście lub rozmawiaj przez telefon czy internet. Poznawaj nowych ludzi Bądź otwarty na otoczenie.

„Od wielu lat DOZ Fundacja dbam o zdrowie zachęca seniorów do aktywności społecznej – mówi Elżbieta Łacina, prezes DOZ Fundacji. – Wiele osób starszych spędza cały dzień w domu nie mając pomysłu na daną chwilę, nie mówiąc o całym dalszym swoim życiu. Jako DOZ Fundacja organizujemy liczne spotkania, koncerty, wykłady o zdrowiu i warsztaty, podczas których integrujemy społeczność 60+. Naszym celem jest przygotowanie wartościowych i ciekawych atrakcji tak, aby seniorzy mogli spotykać się, integrować i spędzić przyjemnie czas poza domem. Uruchomiliśmy również telefon wsparcia dla seniora – Infolinię Słuchamy-Wspieramy, tak aby każda osoba samotna mogła znaleźć życzliwego rozmówcę, podzielić się swoimi rozterkami z dyżurującym wolontariuszem – również seniorem – dodaje prezes DOZ Fundacji. – To ważne, że wysłuchują ich ludzie, którzy mają podobne doświadczenia życiowe i znaleźli w sobie siłę, by teraz pomagać innym” – podkreśla Elżbieta Łacina.

6. Dołącz do grupy wsparcia lub klubu zainteresowań dla seniorów. Dzisiejszy świat daje Ci wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu i rozwijania swoich pasji. Możesz zapisać się do osiedlowego Klubu Seniora, wziąć udział w spacerze nordic wolking czy miejskim spacerze wraz z grupą rówieśników lub nauczyć się języka obcego poprzez platformę internetową. Sprawdź, co dzieje się w Twojej okolicy i korzystaj z ciekawych atrakcji. Rozwijanie swoich zainteresowań da Ci mnóstwo pozytywnej energii.

7. Zadbaj o swój dobrostan. Śmiało wyrażaj swoje uczucia i potrzeby.

„Najważniejsze i zarazem najtrudniejsze jest uświadomienie sobie i uwierzenie w to, że mamy realny wpływ na swoje życie, na to jak się czujemy i co wybieramy. Dajmy sobie prawo do decydowania o sobie. Jeśli nic nie zrobisz, nic się nie zmieni. Jeśli sami nie zmienimy podejścia np. do swojej roli w rodzinie, nastawienia do drugiej osoby, podejścia do swoich obaw i lęków, tego co mogę, a czego nie jako senior, inni tym bardziej nie zrobią tego wobec nas” – przekonuje dr Wioleta Witczak-Smolnik, coach rozwoju.

„Moje dzieci od jakiegoś momentu zaczęły traktować mnie jak dziecko. Było to dla mnie bolesne doświadczenie – wspomina p. Agata z Warszawy. – To, że jestem starsza nie zmienia sytuacji, że jestem wciąż rodzicem. Osobą dorosłą. I nie ma powodu, żebym nie mogła odpowiadać za swoje życie” – ocenia p. Agata.

8. Zaplanuj swoje życie na emeryturze – miej plan na siebie, kim chcesz się otaczać, kim być, co robić. Istotne jest, aby w każdym wieku mieć chęć ciągłego rozwoju, chęć poznawania świata.

„Zmiana wdrukowana jest na stałe w nasze życie. To, że się zadzieje, w tzw. swoim czasie, jest jedną z najpewniejszych rzeczy. Dobrym nawykiem, choć niełatwym, jest bycie na nią gotowym. Seniorzy, jak nikt inny mają mądrość popartą doświadczeniem i mogą swobodnie korzystać z tych zalet, gdy zechcą. Warto mieć plan, co dalej, co po zmianie, co na emeryturze? – podkreśla dr Witczak-Smolnik. – A nade wszystko warto unikać ograniczających metafor w stylu >>teraz mam już z górki<<. Zniechęcają do działania i pomniejszają poczucie własnej wartości” – dodaje.

9. W razie potrzeby zadbaj o pomoc specjalistyczną dla siebie.

Jeśli czujesz się przygnębiony, zalękniony, zagubiony lub masz problemy z pamięcią lub koncentracją, nie lekceważ tych objawów. Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub psychologiem. Możesz też skorzystać z poradni psychogeriatrycznej lub telefonicznego wsparcia dla seniorów.

Pamiętaj również, że najbardziej dostępną placówką ochrony zdrowia jest apteka i w razie potrzeby pomocą służyć będzie wykwalifikowany personel medyczny, który udzieli pomocy w przypadku problemu ze zdrowiem także psychicznym.

Nie bójmy się i nie wstydźmy prosić farmaceutę o pomoc.

10. Nie narzekaj. Celebruj każdy dzień.

Z przeprowadzonego w kwietniu 2023 r. wyzwania w mediach społecznościowych pn. „Bez narzekania przez 24 godziny” wynikało, że jego uczestnicy nie narzekając w ogóle przez dobę, lepiej się czuli zarówno fizycznie, jak i psychicznie, mieli więcej siły i energii.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*