DYNAMIKA ROZWOJU POLSKICH GMIN. JEST RANKING OCENIAJĄCY TĘ DYNAMIKĘ

Kleszczów, Polkowice, Karpacz i Warszawa znalazły się na czele najszybciej rozwijających się gmin – wynika z rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju, opracowanego przez Politechnikę Warszawską. Gmina Gdów zajęła przedostatnie miejsce w powiecie wielickim i 633 miejsce w Polsce wśród gmin wiejskich.


Ranking, uwzględniający wszystkie miasta i gminy w Polsce, został opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

W kategorii gmin wiejskich laureatem został Kleszczów (woj. łódzkie). Zaraz za nim uplasowały się Kobierzyce (woj. dolnośląskie) i Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie). Spośród gmin wiejsko-miejskich na prowadzeniu znalazły się Polkowice (woj. dolnośląskie). Na podium znalazły się również Ożarów Mazowiecki (woj. mazowieckie) i Stryków (woj. łódzkie).

Najdynamiczniej rozwijającą się gminą miejską został Karpacz (woj. dolnośląskie). Kolejne miejsca zajęły Krynica Morska (woj. pomorskie) i Sucha Beskidzka (woj. małopolskie). Biorąc pod uwagę miasta na prawach powiatu, pierwsze miejsce zajęła Warszawa. W trójce najlepiej rozwijających się JST znalazły się ponadto Poznań i Katowice.

 

WYNIKI GMIN Z POWIATU WIELICKIEGO:

 

Gminy miejsko-wiejskie (616 takich gmin w Polsce)

15 miejsce w Polsce – gmina Niepołomice

150 miejsce w Polsce – gmina Wieliczka

 

Gminy wiejskie (1559 takich gmin)

344 miejsce w Polsce – gmina Kłaj

633 miejsce w Polsce – gmina Gdów

992 miejsce w Polsce – gmina Biskupice

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*