EMERYTURA – CO POWINNO O NIEJ DECYDOWAĆ?

W gminie Gdów w wieku produkcyjnym jest około 60% kobiet (18-59 lat) i około 68% mężczyzn (18-64 lata), przy czym zaznaczyć należy, że w tzw. wieku produkcyjnym niemobilnym w naszej gminie jest ok. 30% kobiet i ok. 36% mężczyzn (wiek produkcyjny niemobilny liczymy od 45 roku życia). Niezależnie od wieku produkcyjnego wszyscy częściej lub rzadziej zastanawiamy się nad naszą przyszłą emeryturą. Co Waszym zdaniem powinno o niej decydować?

Postanowiłem zmierzyć się z tym pytaniem po lekturze ostatniego sondażu CBOS poruszającego właśnie tę problematykę. Jak wynika bowiem z tego sondażu Polacy uważają, że to staż pracy powinien decydować o nabyciu uprawnień emerytalnych. Wiek, rozróżnienie płci i wykonywany zawód, jako elementy decydujące o przejściu na emeryturę, są na kolejnych miejscach.

89 % Polaków uważa, że nabycie uprawnień emerytalnych powinno być uwarunkowane przede wszystkim stażem pracy. 74 % uważa, że to wiek powinien być kryterium regulującym możliwość przejścia na emeryturę. Zdaniem 72 % badanych powinno istnieć rozróżnienie ze względu na płeć, 73 % – ze względu na wykonywany zawód, a według 61 % – na branżę, w której się pracuje.

Ponad połowa Polaków jest przeciwna rozwiązaniu, by prawo do emerytury było uzależnione od zgromadzonej w systemie emerytalnym kwoty – wysokości wypracowanego świadczenia.

Gdy ankietowani mogli wybrać tylko jeden element, jako najważniejsze kryterium uprawniające do emerytury, staż pracy wskazało 46 %., a wiek 35 %. badanych przez CBOS. Dla 10 % Polaków uwzględniony powinien być też różny wiek dla różnych zawodów.

Zapowiadane w kampanii wyborczej przez PiS i prezydenta Andrzeja Dudę obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn popiera 84 % Polaków, 12 % sprzeciwia się takiej decyzji – wynika z sondażu. Obecnie wiek emerytalny to 67 lat, jest on stopniowo podwyższany – kobiety mają go osiągnąć w 2040 r. a mężczyźni w 2020 r.

Gdyby warunkiem obniżenia wieku emerytalnego miałoby być zniesienie lub ograniczenie możliwości dorabiania na emeryturze, to za takim rozwiązaniem byłoby 20 % Polaków – 77 % badanych jest przeciw ograniczeniu. Jeśli warunkiem powrotu do wieku 60-65 lat byłoby podniesienie podatków, to za takim rozwiązaniem opowiada się 5 % badanych, przeciwnych jest 73 %

Nie do zaakceptowania dla większości jest także znaczące obniżenie wysokości świadczeń emerytalnych w stosunku do zarobków oraz zniesienie możliwości dorabiania do emerytury – uważa tak po 60 % badanych.

CBOS zapytał też respondentów, którzy nie pobierają obecnie świadczeń emerytalnych, czy wybraliby przejście na emeryturę w wieku 60-65 lat ze świadomością otrzymywania niższego świadczenia, czy chcieliby dłużej pracować.

Więcej mężczyzn – 47 % wybrałoby pracę do 65 roku życia i niższe świadczenie, a 42 % dłuższą pracę i wyższą emeryturę. Kobiety częściej deklarowały chęć dłuższej pracy i wyższe świadczenie w przyszłości – 47 %, niż pracę do 60 roku życia i niższe świadczenie – 37 %

Gdyby się okazało, że te osoby otrzymają jedynie minimalną emeryturę (obecnie 882,56 zł), 72 % kobiet i 73 % mężczyzn zdecydowałaby się na kontynuowanie pracy zawodowej.

CBOS zwraca uwagę, że jedynym warunkiem obniżenia wieku emerytalnego, który byłby do zaakceptowania przez większość – 60 % Polaków, jest wprowadzenie dodatkowego wymogu posiadania stażu ubezpieczeniowego – 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Wprowadzenie emerytur obywatelskich – gwarantowanych wszystkim obywatelom przez państwo, ale na niskim poziomie – podoba się 31 % Polaków, a 60 % jest temu rozwiązaniu przeciwna.

Wracając do zadanego na wstępie pytania, co Waszym zdaniem powinno decydować o przyszłej emeryturze?

Piramida wieku gmina Gdów

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*