TEREN DZISIEJSZEJ GMINY GDÓW 20 MILIONÓW LAT TEMU

20 milionów lat temu obszar dzisiejszej gminy Gdów (mała czerwona kropka na zdjęciu) znajdował się na dnie morza. Klimat w rejonie był wtedy łagodny i ciepły, zbliżony do tego, który obecnie występuje na Florydzie w USA. Morze przykrywające dzisiejszą gminę było ciepłe i obejmowało południe dzisiejszych terenów Polski, a polskie góry dopiero wyrastały nad jego powierzchnię.

Na południu obecnych terenów Polski mieliśmy wówczas ciepłe morze z koralowcami, małżoraczkami, rybami, których skamieliny są znajdowane współcześnie. Ten obszar obejmował teren dzisiejszej gminy Gdów. Z kolei na północy kraju panował bardzo ciepły klimat, zbliżony do obecnego na Florydzie. Te tereny były tropikalnymi bagniskami. Bujna roślinność w kolejnych cyklach przemian geologicznych dała początek pokładom węgla brunatnego w Bełchatowie.

Na zdjęciu widać dopiero wynoszący się w górę łuk Karpat. Po kolejnych milionach lat tropikalne wody morza nazywanego Paratetyda, zostały odcięte od oceanów. Jego pozostałości wyparowały a osady soli utworzyły złoża w Wieliczce i Gdowie (o czym wspominaliśmy na łamach Gazety Gdowianin).

Wspomniany okres to czas szczególnego rozkwitu fauny i flory na terenach Polski. Na kontynencie pojawiły się już małpy człekokształtne oraz przodkowie współczesnych gatunków jeleni, żyraf i słoni. To bujne życie zakończył kolejny epizod w historii, czyli postępujące ochładzanie się klimatu i kilka zlodowaceń w Polsce.

Sama wizualizacja pochodzi z zasobów prof. Ronalda Blakey’a, emerytowanego wykładowcy geologii z USA. Od 30 lat zajmuje się on odtwarzaniem krajobrazów sprzed milionów lat. Europę przedstawił jako labirynt wysp, lagun i półwyspów, z którego wypiętrzają się dopiero pasma górskie. Sam autor w jednym z wywiadów powiedział, że tworzy swoje mapy, aby ludzie mogli lepiej zrozumieć planetę, na której żyjemy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*