GMINA GDÓW. KANALIZACJA NA TERENACH WIEJSKICH

Niedawno ukazał się ranking. Dotyczy on wyłącznie gmin wiejskich i poświęcony jest dostępności do kanalizacji. Gmina Gdów w tym rankingu nie służy za dobry przykład.

W rankingu porównano sytuację w 2003 roku, a więc bezpośrednio przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, co przyniosło gminom bezprecedensowy zastrzyk pomocy inwestycyjnej, i w latach obecnych. Na wyniki można patrzeć na dwa sposoby. Po pierwsze, jak wygląda sytuacja współcześnie, gdzie dostęp do kanalizacji jest najlepszy. Po drugie, gdzie udało się osiągnąć największy postęp w ciągu minionych niespełna dwóch dekad. Przy czym trzeba pamiętać, że gmina mająca wysoki wskaźnik dostępu do kanalizacji nie miała szans na uzyskanie szybkiego tempa wzrostu, bo nie było już kogo do sieci podłączać.

Rankingiem objęto 1410 gmin wiejskich. Podzielono je na trzy grupy. Pierwsza to gminy podmiejskie największych aglomeracji. Pozostałe podzielono na dwie niemal równoliczne grupy ze względu na gęstość zaludnienia – poniżej i powyżej 50 osób na kilometr kwadratowy.

Gmina Gdów znalazła się zatem w tej pierwszej grupie czyli gmin podmiejskich największych aglomeracji.

Absolutnym liderem jest Warta Bolesławiecka (woj. dolnośląskie) ze wskaźnikiem wynoszącym 100 proc. Minimalnie gorsze (99,9 proc. mieszkańców podłączonych do kanalizacji) są Rudna (dolnośląskie), Mucharz (małopolskie), Łodygowice (śląskie) oraz Tarnowo Podgórne (wielkopolskie). W sumie 27 gmin wiejskich odznacza się wskaźnikiem skanalizowania powyżej 95 proc.

Na 142 gminy podmiejskie gmina Gdów znalazła się na 125 miejscu z 26,8% korzystających z kanalizacji.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*