GRYPA ATAKUJE

W Ośrodku Zdrowia w Gdowie na korytarzach ludzi sporo. Grypa atakuje!

Lekarze przypominają: jeśli nie chcesz się zarazić grypą, to w miarę możliwości unikaj dużych skupisk ludzkich i często myj ręce.

Wirus przenosi się z osoby na osobę np. podczas kichania i kaszlu. Najczęstsze objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, suchy kaszel, ból gardła i katar (zwykle o niedużym nasileniu).

U małych dzieci na grypę wskazywać mogą: zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty.

Lekarze zalecają chorym pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów i stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych. U małych dzieci niezwykle ważne jest nawadnianie i obniżanie gorączki.

Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg.

Specjaliści podkreślają, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania jest profilaktyka. Szczepionka przeciw grypie może zapewnić odpowiednią ochronę dorosłym, wśród starszych osób może być mniej skuteczna, ale i tak powinna złagodzić objawy i obniżyć ryzyko powikłań.

Poza szczepieniami ważne jest regularne i częste mycie rąk wodą i mydłem oraz unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Warto unikać tłumu i masowych zgromadzeń, a podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos – najlepiej chusteczką.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*