KANALIZACJA W GMINIE GDÓW. KIEDYŚ TO BYŁO LEPIEJ

W kwestii dostępu do sieci kanalizacyjnej gmina Gdów nie ma specjalnie czym się chwalić. Dość powiedzieć, że w całym województwie małopolskim zajmujemy dopiero bardzo dalekie 141. miejsce licząc odsetek ludności korzystający z instalacji kanalizacyjnej. W stosunku do poprzedniego roku znów wyprzedziły nas kolejne 4 gminy w województwie. Coraz bliżej nam do „szarego końca”. A przecież w czasach „przedwojasowych” bardzo prężnie postępowała budowa sieci kanalizacyjnej. Skąd zatem ta niemoc?

W 1997 roku w Gdowie oddana został do użytku oczyszczalnia ścieków. Ówczesny nowoczesny obiekt o bardzo wysokich jak na tamten czas parametrach, spełniający wszelkie normy określone przez ministerstwo był pierwszym krokiem do podjęcia działań zmierzających do przeprowadzenia kanalizacji na terenie gminy Gdów.

To właśnie dzięki tej inwestycji dość szybko można było przystąpić do budowy kolektora zbiorczego, a następnie w kolejno zaplanowanych etapach do rozbudowy sieci kanalizacyjnej.

W rezultacie od wspomnianego 1997 roku do końca roku 1999 udało się wykonać (nie licząc przyłączy) 9468,1 metrów bieżących sieci kanalizacyjnej. Dzisiejszym włodarzom gminy Gdów te blisko 10 km w ciągu niecałych 3 lat może wydawać się ilością bardzo dużą, a to jeszcze nie koniec.

We wspomnianych latach odpowiednie środki finansowe na realizację zgromadzone zostały dzięki kredytowi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz dzięki środkom pomocowym Unii Europejskiej uzyskanym z Programu PHARE.

W 2000 roku prowadzony był już czwarty etap prac realizowany przez firmę „EKO-KAN”. W etapie tym do sieci kanalizacyjnej w Gdowie przyłączano ulicę Cegielnianą wraz z odchodzącymi od niej ulicami bocznymi, Rynek w Gdowie wraz z odchodzącymi ulicami, a także ulicę Wiedeńską. Całkowita długość nowej sieci dla tego etapu wyniosła blisko 8698 metrów bieżących (ponownie nie licząc przyłączy).

Efektem tego było, że na koniec roku 2000, po 4 latach prac na terenie gminy Gdów było już blisko 20 km sieci kanalizacyjnej.

W 2002 roku Zbigniew Wojas został wójtem gminy Gdów. Dość powiedzieć, że w roku 2020 ta ilość sprzed 20 lat została dopiero… podwojona.

Wójt Zbigniew Wojas potrzebował 18 lat żeby wykonać podobną ilość długości sieci kanalizacyjnej do tej wykonanej w latach 1997-2000.

Mówimy zatem o raptem 41,34 km sieci kanalizacyjnej, w tym

27,0 km w Gdowie,

8,19 km w Pierzchowie,

3,0 km w Niewiarowie,

2,0 km w Niegowici,

1,0 km w Marszowicach,

0,15 km w Fałkowicach

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*