LIDERZY W POZYSKIWANIU ŚRODKÓW UNIJNYCH. GMINA GDÓW DALEKO

Niby wiadomo… jak to w życiu, jedni radzą sobie lepiej a inni gorzej. Absolutnymi liderami w rankingu dotyczącym pozyskiwania środków unijnych są Świnoujście, Krynica Morska, Dziwnów i Puńsk. W każdym z nich dotacje w ostatnich ośmiu latach przekroczyły 10 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. A w gminie Gdów?Kolejny budżet wieloletni Unii Europejskiej skończył się w 2020 roku, ale zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regułami środki mogą być wydawane jeszcze w kolejnych latach. W rankingu jego twórcy posługują się danymi ze sprawozdań budżetowych o faktycznie poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego wydatkach, a nie zestawieniami umów zawartych na realizację kolejnych projektów. Wydatki z budżetu 2014–2020 będą jeszcze pojawiać się w kolejnych sprawozdaniach samorządów, tych dotyczących roku 2022. Niemniej jednak dane, które pokazali autorzy, to już końcówka tej bardzo szczodrej dla Polski perspektywy finansowej, prezentowane zestawienia mają zatem charakter zbliżony do podsumowania całego siedmioletniego okresu.

Dane przytaczane w rankingu, a odnoszące się do miast na prawach powiatu, obejmują zarówno dotacje do wydatków budżetowych, jak i kwot wydatkowanych przez spółki komunalne. Uwzględnienie środków spółek powodowało niekiedy znaczące przesunięcia w kolejności zajmowanej przez poszczególne miasta.

Biorąc pod uwagę łączną wysokość dotacji w przeliczeniu na mieszkańca absolutnymi liderami są Świnoujście, Krynica Morska, Dziwnów i Puńsk. W każdym z nich dotacje w ostatnich ośmiu latach przekroczyły 10 tysięcy złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W sumie w 51 samorządach kwota ta przekroczyła 5 tysięcy złotych na osobę.

Nie ma samorządów, które nie otrzymały żadnych dotacji z programów operacyjnych Unii Europejskich, ale są takie, które skorzystały z nich w śladowych ilościach. W 8 gminach wiejskich, 2 małych miastach i jednym mieście powiatowym ich łączna wielkość nie przekraczała 100 zł na osobę.

Gmina Gdów wśród pozostałych gmin wiejskich w Polsce uplasowała się na 801 miejscu. Wydatki ze środków Unii Europejskiej w latach 2014-2021 w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosły w naszej gminie 1363,90 zł. Dość powiedzieć, że większą „sprawnością” w analizowanym okresie czasu wykazały się pozostałe gminy z powiatu wielickiego. I tak. Gmina Biskupice również wśród gmin wiejskich zajęła 755 miejsce z wynikiem 1450,27 zł na 1 mieszkańca. Gmina Kłaj była jeszcze skuteczniejsza: 464 miejsce i 1922,53 zł w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

Wśród miast powiatowych Wieliczka zajęła 7 miejsce w Polsce z wynikiem 3164,92 zł w przeliczeniu na 1 mieszkańca, a gmina Niepołomice wśród pozostałych miast zajęła 23 miejsce w Polsce z wynikiem 4160,54 zł w przeliczeniu  na 1 mieszkańca.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*