LINIE KRAWĘDZIOWE NA PRZYKŁADZIE GDOWSKICH DRÓG

Ostatnio w Gdowie zarówno na ulicy Łapanowskiej jak i Stadnickiej wykonane i odnowione zostały linie poziome (na zdjęciu). Linie te to tak naprawdę znaki krawędziowe. Znajdują się także one w wielu innych miejscach. Po co są stosowane? Jaki zakaz wyrażają?

Znaki namalowane na jezdni w postaci linii ciągłych lub przerywanych, czy też strzałek, napisów, symboli, wbrew pozorom nie służą tylko do wyznaczania pasów ruchu, ale wyrażają też rozmaite nakazy, zakazy oraz ostrzeżenia. Są równie ważne, jak znaki pionowe i każdy kierowca powinien dobrze je znać oraz stosować się do nich. Różnie z tym jednak bywa. Nie każdy bowiem posiada odpowiednią wiedzę, a co gorsza linie na drodze z czasem wycierają się lub są słabo widoczne podczas deszczu. To oczywiście nie zwalnia z obowiązku przestrzegania ich.

 Znaki „linia krawędziowa przerywana”  i „linia krawędziowa ciągła” wyznaczają krawędź jezdni. Mogą też oddzielać pobocze od jezdni. Kierowcom zabrania się przejeżdżania przez linię krawędziową ciągłą. Uwaga! Linia krawędziowa ciągła zabrania zatrzymywania pojazdu obok tej linii, zarówno na jezdni, jak i na poboczu.

Z kolei linia krawędziowa przerywana zabrania zatrzymywania pojazdu obok tej linii na jezdni, natomiast zezwala na postój samochodu na poboczu.

Zatem na przykładzie ulic w Gdowie widzimy, że linia krawędziowa wyraża również pewien zakaz. Dozwolony jest postój pojazdu na poboczu, natomiast zabronione jest zatrzymanie pojazdu obok tej linii na jedni.

kraw

 

kraw2

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*