LIST Z IZRAELA DO GDOWA BEZ URZĘDNICZEJ ODPOWIEDZI OD PÓŁ ROKU

Wczoraj, 31 maja o godzinie 6:12 Daniel Kempler mieszkający w Tel Aviv w Izraelu wysłał na elektroniczny adres urzędu gminy w Gdowie kolejną wiadomość. Na poprzednią, wysłaną w listopadzie 2015 roku nie otrzymał z gdowskiego urzędu odpowiedzi. Ponieważ minęło właśnie pół roku od chwili dostarczenia do Gdowa pierwszej wiadomości, Pan Daniel postanowił napisać raz jeszcze.

Pomijając już kwestię braku odpowiedzi przez pół roku – gdzie naszym zdaniem tak długa zwłoka w sprawnie funkcjonującym urzędzie nie powinna mieć miejsca – warto zwrócić uwagę, że Pan Daniel Kempler sygnalizuje dość istotny fakt dotyczący historii Gdowa.

Drodzy Czytelnicy, oto pierwszy list Daniela Kemplera wysłany w listopadzie 2015 r.

wojt gdow 1.jpgnn

wojt gdow 2.jpgbbb

A teraz treść listu od Pana Daniela Kemplera, który do gdowskiego urzędu trafił wczoraj:

Sirs

W listopadzie 2015 wysłałem do Was list z prośbą, aby

rozważyć, w jakiś sposób upamiętnić żydowskich mieszkańców Gdowa,

którzy w czasie okupacji zostali brutalnie wymordowani przez hitlerowców.

 

Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od Was, więc piszę ponownie.

Mój ojciec, jego bracia i siostry urodzili się i zostali wychowani w Gdowie. Pamiętam jak często ojciec wspominał Gdów, rodzinny domu oraz swoich przyjaciół.

 

Miałem szczęście odwiedzić Gdów sześć razy. Chciałbym kolejny raz znów przyjechać do tego pięknego miasta, do korzeni mojej rodziny.

 

Mam nadzieję, że mój list dotrze i zostanie rozpatrzony przez odpowiednie władze.

with respect
Daniel Kempler
Tel Aviv,Izrael

———————————————————————————————————————–

Na pomniku, na plantach w Gdowie wypisanych jest 95 nazwisk mieszkańców Gminy Gdów, poległych w walkach oraz pomordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

 

Wykonana w 1985 r. pomnikowa tablica nie uwzględniła ponad 600 nazwisk mieszkańców Gminy Gdów – polskich obywateli wyznania mojżeszowego. Przed wojną większość domów w centrum Gdowa należało do społeczności żydowskiej. Miasteczko Gdów zawsze słynęło z dobrych stosunków sąsiedzkich pomiędzy Polakami i Żydami. W Radzie Gminy na stałe zasiadało 2 przedstawicieli społeczności żydowskiej.

 

Żydzi z Gdowa i okolic zostali wymordowani w komorach gazowych KL Bełżec w sierpniu 1942 r.

 

Wymazywanie tego faktu z pamięci współczesnych, może niesłusznie być potraktowane jako przykład lokalnego antysemityzmu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*