LUDZIE Z GMINY GDÓW. MAJOR BEDNARSKI Z KUNIC

Major kawalerii Franciszek Władysław Bednarski urodził się 2.04.1897 r. w Kunicach (gmina Gdów). Był synem Kacpra i Anny z Piwowarskich. Był absolwentem Seminarium Nauczycielskiego w Krakowie. W 1915 r. wstąpił do oddziału kawalerii Legionów Polskich i podczas jednej z bitew został ranny. Od 1918 r. rozpoczął służbę w Wojsku Polskim, gdzie został przydzielony do 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Podczas wojny obronnej 1918–1921. służył w kilku jednostkach kawalerii.

W 1938 r. został komendantem Rejonowego Przysposobienia Wojskowego Konnego Krakusi. Był odznaczony Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych, medalem wojny 1918-21 oraz medalem 10-lecia Odzyskania Niepodległości.

W 1939 został dowódcą szwadronu kawalerii dywizyjnej 13 Kresowej Dywizji Piechoty.

W dniu 23 września 39 r. po zaciekłych walkach z Niemcami w rejonie Tomaszowa Lubelskiego jego oddział został rozbrojony przez Sowietów.

Mjr Franciszek Bednarski został zamordowany w kwietniu 1940 w Charkowie.

Spoczywa wraz z tysiącami polskich oficerów na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu na Piatichatkach.

Mjr Franciszek Bednarski pochodził z zasłużonej dla kraju rodziny chłopskiej, związanej z majątkami w Kunicach oraz Stadnikach.

Jego stryjem był Wojciech Bednarski (ur. 1841 w Kunicach), nauczyciel i społecznik, zasłużony mieszkaniec krakowskiego Podgórza, długoletni kierownik tamtejszej Szkoły Ludowej i radny Miasta Podgórze, założyciel i fundator Parku Miejskiego (nazwanego jego imieniem).

Jego najbliższymi byli – podobnie jak on – wiernie oddani Ojczyźnie:

mjr. Jan Bednarski (ur. 1911 r.) żołnierz kampanii wrześniowej 1939 r. a od 1941 r. Brygady Karpackiej oraz II Korpusu WP. Walczył pod Tobrukiem i Monte Cassino, był kawalerem orderu Virtuti Militari i 4-krotnego Krzyża Walecznych.

kpt. Michał Bednarski (ur. 1918 r.) żołnierz Armii Andersa, był odznaczony Krzyżem Virtuti Militari

strz. Mieczysław Bednarski (ur. 1926 r.) żołnierz Armii Krajowej. Poległ w 1944 r. w bitwie partyzanckiej z Niemcami podczas pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*