MISS ZIEMI GDOWSKIEJ i POWIATU WIELICKIEGO

Wybory Miss to wydarzenie, które promuje nie tylko piękno pod każdą postacią. Równie istotne są: wiedza, nauka, dobre wychowanie i rozpowszechnianie niezwykle bogatej kultury regionu. Dziś chciałbym przypomnieć historię wyboru najpiękniejszych dziewcząt powiatu wielickiego oraz ziemi gdowskiej. Choć dziś być może niewielu pamięta takie właśnie konkursy odbywały się na naszym terenie na przełomie XX i XXI wieku. Dziewczęta święciły również triumfy w konkursach ogólnopolskich.

W 1998 roku rozstrzygnięty został konkurs internetowy na Dziewczynę Roku 98. W okresie od 10 stycznia do 10 lutego tego właśnie roku głosowali internauci z 35. krajów. Poza Polską najczęściej z USA, Kanady, Australii, Niemiec, Szwajcarii. Z Polski stronę konkursową odwiedzali mieszkańcy różnych miast zarówno dużych ośrodków i jak i z mniejszych, posiadacze komputerów, a także bywalcy modnych w tamtym okresie kawiarni internetowych. Od samego początku konkursu o palmę pierwszeństwa rywalizowały w czołówce dwie dziewczyny. Marzena Słupkowska z Bydgoszczy i Katarzyna Pietroń z Gdowa. Kolejność z różnicą 1-2 głosów zmieniała się w każdym dniu. Ostatecznie z przewagą 6 głosów zwyciężyła Gdowianka – Katarzyna Pietroń.

Rok później Katarzyna Pietroń została finalistką ogólnopolskiego konkursu Miss Polski. 18 września 1999 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbył się finał w którym ostatecznie zwyciężyła Renata Piotrowska z Torunia. Dotarcie do ścisłego finału dla Gdowianki było olbrzymim wyróżnieniem.

Jak zaczęła się przygoda ze sceną Katarzyny Pietroń?

W drugiej klasie liceum ogólnokształcącego do którego uczęszczała, pani Szlachetko – nauczycielka wychowania fizycznego namówiła Katarzynę na udział w konkursie Miss Krakowa. W konkursie tym dostała się do finału. Osiągnięcie to skutkowało rozpoczęciem współpracy z agencją „Rores Models”. W tamtym czasie agencja ta prowadziła regionalne nabory do konkursów „Miss Polski” i „Miss Małopolski”.

I właśnie dzięki agencji Katarzyna zgłoszona została do ogólnopolskiego konkursu „Miss Internetu” w roku 1998. W finale w którym zwyciężyła Gdowianka udział brało 20. Dziewcząt z całej Polski, miedzy innymi właśnie Marzena Słupkowska, już wtedy prezenterka pogody w programie „Kawa czy herbata”. Co ciekawe o zwycięstwie w tym konkursie Katarzyna Pietroń dowiedziała się od… znajomych. Nie śledziła bowiem przebiegu głosowania, a nawet nie wiedziała, że jej zdjęcie zostało zamieszczone w internetowym konkursie przez wspomnianą agencję.

 

Konkursy Miss Powiatu Wielickiego i Miss Ziemi Gdowskiej

Właśnie Miss Małopolski 99 Katarzyna Pietroń wespół ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Gdowskiej byli pomysłodawcami i organizatorami w roku 2000 imprezy Miss Powiatu Wielickiego i Miss Ziemi Gdowskiej. Organizatorzy przeprowadzili otwarte nabory kandydatek na udział w finale. Castingi odbywały się 7 stycznia 2000 roku w Gdowie, 14 stycznia 2000 roku w Niepołomicach i 28 stycznia 2000 roku w Wieliczce. Według ówczesnego regulamin wyborów w konkursie mogła wziąć udział każda bezdzietna panna, posiadająca obywatelstwo polskie, będąca w wieku od 15 do 23 lat. Regulamin określał także idealne wymiary kandydatek: wzrost powyżej 170 cm, biust powyżej 85 cm, talia poniżej 63 cm, biodra poniżej 92 cm.

Pomysł zorganizowania wyborów Miss Powiatu Wielickiego i Miss Ziemi Gdowskiej zrodził się w roku 1999, kiedy to podczas balu andrzejkowego w Szkole Podstawowej w Gdowie zaprezentowany został przez grupę dziewcząt pokaz mody przygotowany z pomocą Katarzyny Pietroń. Na pokaz ubrania wypożyczyły gdowskie sklepy.

Były to pierwsze wybory w ramach Miss Małopolski na tych terenach stanowiące zarazem etap rejonowy konkursu Miss Polski 2000. Do finału zakwalifikowało się 13 kandydatek. Zobaczyć można było mieszkanki Wieliczki, Pawlikowic, Gdowa, Bilczyc, Stryszowej, Niepołomic, Woli Zabierzowskiej i Chobotu. Dziewczęta przed finałem brały udział w żmudnych przygotowaniach. Odbywały się między innymi kilkugodzinne próby układu choreograficznego pod okiem Katarzyny Pietroń, wyczerpujące ćwiczenia oraz zajęcia z dykcji. Zajęcia odbywały się w budynku szkoły w Gdowie.

Finał konkursu Miss Powiatu Wielickiego i Ziemi Gdowskiej odbył się 5 marca 2000 roku w dyskotece „Blue Star” w Sułkowie. Konkurs poprowadzili Kinga Badura i Jan Zawała. W trakcie przerwy z krótkim programem artystycznym wystąpiła Katarzyna Ciężarek i zespół „Omen”. Podczas konkursu kandydatki wystąpiły w strojach wieczorowych, kąpielowych, sportowych i młodzieżowych. Dziewczęta zaprezentowały się w kreacjach udostępnionych przez gdowskie sklepy: „Akcent” Kingi Stelmach, „Mix” Jacka i Pawła Zegarlińskich oraz sklepy wielobranżowe Teresy Lińczowskiej i Eryka Woźniaka. Fundatorem strojów kąpielowych była firma „Surpolex” Roberta Goryckiego.

Wyboru najpiękniejszych wśród finalistek dokonywało Jury w składzie: Zygmunt Fura, Marta Biernath, Witold Skulicz, Katarzyna Pietroń, Paweł Kluska, Wacław Malik oraz prezes Stanisław Mendrych. Miss Gracji przyznawało Jury komplementarne, w skład którego weszli sponsorzy natomiast wybór najbardziej fotogenicznej wśród kandydatek przypadł w udziale obsługującym imprezę fotografom. W trakcie przerwy również swój głos mogła oddać publiczność.

Katarzynie Pietroń przypadł w udziale zaszczyt ogłoszenia werdyktu Jury oraz koronacja najpiękniejszych. Kwiaty i wspaniałe szarfy wykonane przez Marię Marosz wręczały modelki i modele ze studia „Rores Models”. Wśród nagród rzeczowych znalazły się zaproszenia na kolację dla dwojga, telefon komórkowy, profesjonalne sesje zdjęciowe, 49. elementowy zestaw sztućców, pozłacana taca barowa.

Miss Powiatu Wielickiego 2000 została 15-letnia wówczas Sylwia Chwajoł z Gdowa.

Tytuł Miss Ziemi Gdowskiej 2000 zdobyła 17-letnia Karina Białota z Gdowa.

Miss Foto Powiatu Wielickiego 2000 zdobyła 17-letnia Anastazja Łysenko z Wieliczki.

Miss Gracji Powiatu Wielickiego 2000 zdobyła Sylwia Chwajoł.

Tytuł I Wicemiss Powiatu Wielickiego 2000 przypadł Anastazji Łysenko.

Tytuł II Wicemiss Powiatu Wielickiego 2000 zdobyła 17-letnia Patrycja Bachleda Wala z Wieliczki.

 

Miss Ziemi Wielickiej 2001

W ramach przygotowań do wyborów Miss Ziemi Wielickiej 2001 odbywającego się w ramach konkursu Miss Małopolski nabór kandydatek przeprowadzono w dniach 23 i 26 marca 2001 roku w restauracji Królewska. Do eliminacji zaproszono dziewczęta w wieku 15-25 lat, uczące się i pracujące, również mężatki. Na zaproszenie organizatorów zgłosiło się 30 dziewcząt. Organizatorką powiatowych edycji konkursu została ponownie Katarzyna Pietroń, która przed eliminacjami powróciła z pokazów mody w Mediolanie. Wśród Kandydatek znalazły się między innymi: Izabella Rogoda z Wieliczki, Dominika Wyporek z Krakuszowic, Agnieszka Kocot z Bochni, Karolina Włodarska z Niepołomic, Wioletta Machaj z Nieszkowic Małych, Gabriela Mróz z Chrostowej, Bogumiła Bernacik z Trąbek, Joanna Miąsko z Niewiarowa, Paulina Włodarska z Wieliczki.

 

CDN

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*