PLAN ROZWOJU GMINY GDÓW Z ROKU 2004

Planowanie jest jedną z ważniejszych czynności w funkcjonowaniu samorządu. Dzięki planowaniu działania miasta czy gminy są bardziej efektywne, konsekwentne i spójne. Dziś chciałbym przypomnieć elementy planistyczne w gminie Gdów, począwszy od planu rozwoju gminy na lata 2003-2006 czy późniejszy, po nowelizacji przepisów Plan Rozwoju Lokalnego na lata 2004-2013. Oczywiście plany tworzone są nawet w mniejszych społecznościach. Przykładem może być „Plan Rozwoju Miejscowości Stryszowa na lata 2005-2015″ przygotowany przez fundację „Stryszowianin”.

Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Gdów na lata 2004-2013 zastąpił za sprawą nowelizacji przepisów plan rozwoju gminy na lata 2003-2006. W czerwcu 2004 roku powołana została doraźna grupa operacyjna na czele której stanął ówczesny wicewójt gminy Gdów Mirosław Mrozowski. Zadaniem wspomnianej grupy było opracowanie właśnie dokumentu w formie planu. W zasadzie można wskazać, że Plan powstał pod kątem jednego, najważniejszego celu: żeby stworzone zostały w gminie Gdów możliwości pozyskania środków zewnętrznych z Unii Europejskiej. W czerwcu 2004 roku weszły w życie znowelizowane przepisy zgodnie z unijnymi normami. Wtedy to radni gminy Gdów pozytywnie odnieśli się do propozycji przesunięcia w czasie daty przygotowania Planu. Podkreślano, że aby dokument był opracowany profesjonalnie i kompleksowo dwa tygodnie są niewystarczające i potrzeba na to kilku miesięcy. W gminie zatem postąpiono trochę inaczej niż w większości samorządów, w których wybrano opcję z wersją „przyspieszoną”. W tych miastach i gminach złożono jednocześnie wnioski o dofinansowanie których, z racji tylko dwutygodniowego terminu, w znacznej większości nie dopracowano należycie, tym samym zmniejszając sobie szansę otrzymania dotacji.

Plan uchwalono 14 października 2004 roku na XXVI Sesji Rady Gminy Gdów.

Gmina Gdów jako jedna z pierwszych w Małopolsce uchwaliła zatem Plan Rozwoju Lokalnego „z prawdziwego zdarzenia”, który poparty został między innymi kompleksowymi badaniami, wnioskami, potrzebami środowiska lokalnego i opiniami społecznymi.

Komisja Budżetu Rady Gminy Gdów pozytywnie zaopiniowała niemal 400-stronnicowy projekt Planu Rozwoju Lokalnego, wnosząc jedynie drobne poprawki. Podobnie jak pozostałe komisje stałe Rady Gminy Gdów. Podkreślano, że zapisy inwestycyjne w Planie nie są wiążące, a ostateczne decyzje należeć będą do radnych i zapadać będą podczas pracy nad gminnym budżetem w kolejnych latach.

Projekt Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Gdów uchwalono jednogłośnie.

Plany Rozwoju Lokalnego w pierwszych latach XXI wieku były podstawowym dokumentem operacyjnym określającym podstawowe zadania inwestycyjne gminy. Miały być dokumentami komplementarnymi i spójnymi ze Strategią Rozwoju Gminy oraz Studium Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego Gminy.

Plan Rozwoju Lokalnego Gminy przygotowywano w celu stworzenia możliwości pozyskiwania środków pozabudżetowych pochodzących z funduszy krajowych i funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz innych programów dostępnych w ramach budżetu Unii Europejskiej.

Potrzeba powstawania Planu Rozwoju Lokalnego wynikała z wymogów proceduralnych związanych z aplikowaniem o fundusze strukturalne. Zakres i forma opracowania bazowała na zapisach Uzupełnienia do Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Plan Rozwoju Lokalnego miał przyczynić się do realizacji najważniejszych celów rozwojowych gminy. Głównym zadaniem Planu było zaprogramowanie działań samorządu w dłuższej perspektywie czasowej. Plan przyczynić się miał do realizacji strategicznych inwestycji w gminie poprzez koncentrację i optymalizację wykorzystania środków własnych gminy oraz maksymalne wykorzystanie dostępnych środków z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej.

Ponieważ Plany Rozwoju Lokalnego były dokumentami o charakterze strategicznym ich realizacja była poddawana systematycznej kontroli i ocenie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*