POCZĄTKI WSPÓŁPRACY GDOWA Z PERSZOTRAWIEŃSKIEM

W dniach od 17 do 19 września 2006 roku w Perszotrawieńsku znajdującym się w powiecie Karnówka w województwie Żytomierz na Ukrainie przebywała gdowska delegacja, która podpisała umowę o partnerstwie. Skład gdowskiej delegacji tworzyli: wójt Zbigniew Wojas, wicewójt Mirosław Mrozowski, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Gdów Irena Woźniak, radni Rady Gminy Gdów: Edward Stachowicz i Józef Filipowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Niegowici Grażyna Kasprzyk i dyrektor Gimnazjum w Niegowici Leszek Rajtarski.

Wiecie co znalazło się w umowie o współpracy?

„Mając na celu poznanie, zbliżenie i umożliwienie współpracy przedstawicieli lokalnych społeczności, Rada Miejska w Perszotrawieńsku – Ukraina i Rada Gminy w Gdowie – Rzeczypospolita Polska podjęły decyzję o współpracy i partnerstwie.”

Uroczyste podpisy pod dokumentem złożyli mer Miasta Perszotrawieńsk Natalia Kokitko i gospodarz naszej gminy.

Decyzja o podjęciu współpracy i partnerstwie z ukraińskim Perszotrawieńskiem była efektem rozmów i wzajemnych wizyt przedstawicieli obu gmin.

Wszystko zaczęło się na kilka lat przed wspomnianym rokiem 2006, gdy prywatne kontakty między rodzinami z terenu gminy Gdów i Perszotrawieńska doprowadziły do wzajemnych wielokrotnych odwiedzin. Informacje o tym fakcie dotarły do przedstawicieli gminy Gdów, a ci rozpoczęli rozmowy i nakreślili wspólne projekty.

Zimą 2006 roku na zaproszenie księdza Jana Podobińskiego – sercanina ze Stadnik, do Perszotrawieńska na Festiwal Kolęd wyjechał wicewójt Mirosław Mrozowski i dyrektor Domu Kultury w Gdowie Józef Pluskota. Obserwacja codziennego życia mieszkańców i rozmowy z przedstawicielami lokalnej społeczności doprowadziły do rewizyty w maju 2006 roku. Przez kilka dni gdowskie rodziny gościły ukraińską młodzież, a nawiązane wówczas kontakty i wymiana doświadczeń zrodziły myśl o podjęciu dłuższej współpracy.

W podpisanym porozumieniu szczególny nacisk położono właśnie na kontakty młodzieży obu gmin, zbliżenie mieszkańców, wzajemne zrozumienie i poznawanie bogatej tradycji, historii i kultury.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*