PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH i CIĄG PIESZY BUDYNKIEM

Choć w pierwszej chwili brzmi to dziwnie, to jednak wiele na to wskazuje, że w polskim prawodawstwie zarówno przejścia dla pieszych: nadziemne i podziemne oraz ciągi piesze zdefiniowane zostaną jako budynki.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano bowiem długo oczekiwany przez samorządy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej.

Regulacja ta przewiduje wprowadzenie nowych definicji pojęć: „budowla” oraz „budynek” – na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Projekt przewiduje wprowadzenie do ustawy o podatkach lokalnych autonomicznej definicji pojęcia „budynek” bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych, dla zachowania spójności projektowanych regulacji.

Budynek będzie definiowany jako obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. 

Budynkiem w rozumieniu ustawy będą również części obiektów wymienionych w pozycjach 1–6 projektowanego załącznika nr 4 do ustawy, tj.: odkrytych: obiektów sportowych i obiektów rekreacji, stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków, obiektów obronnych (fortyfikacji), obiektów ochronnych, obiektów hydrotechnicznych a także przejść dla pieszych: nadziemnych i podziemnych oraz ciągów pieszych. 
Co w takim razie będzie budowlą? W zaproponowanej definicji „budowli” zrezygnowano z odwołania do przepisów prawa budowlanego.
Budowlą będą zatem obiekty wykonane z użyciem wyrobów budowlanych wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. 

Dodatkowo poza obiektami wymienionymi w załączniku, pojęciem budowli zostaną objęte również, wykonane z użyciem wyrobów budowlanych:
– części budowlane urządzeń, niestanowiących części budowli składającej się z obiektu wymienionego w załączniku nr 4 do ustawy oraz instalacji i urządzeń tworzących z nim całość  techniczno-użytkową, tj. m.in. części budowlane kotłów i pieców przemysłowych,

– części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych,

– fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń,

– przyłącza do obiektu budowlanego.
Ponadto w załączniku wskazano jako budowle urządzenia budowlane obecnie expressis verbis wymienione w ustawie – Prawo budowlane: przejazdy – poz. 19, ogrodzenia – poz. 24, place postojowe i place pod śmietniki – poz. 25.

Wśród kategorii obiektów wymienionych w załączniku są również i takie, które swoim zakresem będą obejmowały niewskazane z nazwy obiekty należące do danej kategorii m.in. odkryte: obiekty sportowe i obiekty rekreacji.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*