PRZEŁOM WIEKÓW W GMINIE GDÓW. GOSPODARKA ODPADAMI
Na przełomie wieków prawie wszystkie gminy Powiatu Wielickiego, za wyjątkiem gminy Wieliczka wywoziły swoje odpady komunalne na składowisko odpadów komunalnych w Niepołomicach. A jak to szczegółowo wyglądało w poszczególnych gminach? Dziś będzie też o opracowaniu dotyczącym składowania odpadów na terenie powiatu wielickiego przygotowanym przez zespół naukowców z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energetycznymi PAN.
Z dniem 1 stycznia 2000 roku powstał w gminie Gdów Zakład Gospodarki Komunalnej, który na początku przeprowadził wstępne rozmowy z zarządcą wysypiska w Niepołomicach w sprawie wywozu odpadów komunalnych w 2000 roku. Koszty składowania odpadów na wysypisku w Niepołomicach wstępnie ustalono w wysokości 88 złotych za tonę (+inflacja + VAT). Kierownik ZGK w Gdowie informował wtedy, że wysypisko w Baryczy nie zgadza się na przyjmowanie odpadów spoza gminy Kraków i podaje wysokie kwoty za korzystanie z wysypiska. Jako alternatywę kierownik ZGK w Gdowie podawał ewentualne korzystanie z wysypiska w Bolesławiu koło Olkusza, gdzie na tamten czas wywożono odpady z terenu gminy Olkusz, Sułoszowa i Trzyciąża (opłata za składowanie wynosiła tam wówczas 65 złotych za tonę).
Gmina Biskupice była w tamtym czasie już po wstępnych rozmowach z zarządcą składowiska odpadów komunalnych w Niepołomicach w sprawie wywożenia odpadów komunalnych w roku 2000. Według podawanych wtedy przez gminę informacji cena z 1 tonę przyjmowanych odpadów miała wynieść około 70 złotych.
Porozumienie w sprawie wywozu odpadów z terenu gminy Kłaj było ważne do roku 2003, natomiast co roku była negocjowana cena za usługę, którą w roku 2000 ustalono na około 77 złotych za tonę.
W tamtym czasie składowanie odpadów komunalnych pochodzących z terenu gmin powiatu wielickiego odbywało się na składowiskach w Baryczy i Niepołomicach. Mając na celu rozwinięcie współpracy w dziedzinie ochrony środowiska zarządzający obydwoma wysypiskami rozważali możliwość ich rozbudowy.
Podczas styczniowej sesji Rady Powiatu odbyła się prezentacja opracowania dotyczącego organizacji składowania odpadów na terenie powiatu wielickiego przygotowanym przez zespół naukowców z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energetycznymi PAN. Na zlecenie Rady naukowcy dokonali analizy stanu gospodarki odpadami na tamten czas na terenie powiatu i przygotowali projekt rozwiązań.
Jak informował wtedy dr inż. Krzysztof Czajka obszar powiatu wielickiego charakteryzuje się przestrzenną zmiennością struktury gospodarki, a co za tym idzie także składu odpadów. Na podstawie przygotowanego opracowania wskazano, że północne gminy (Wieliczka, Niepołomice) posiadają znaczną ilość zakładów produkcyjnych, a więc na ich terenach powstaje większość odpadów przemysłowych. Pozostałe trzy gminy mają znaczny udział obszarów rolniczych, leśnych i sadowniczych. To w nich powstaje większość odpadów organicznych, które zagospodarowywane są przez mieszkańców we własnym zakresie. Powiat wielicki zdefiniowano jako miejsko-wiejski co ma zasadniczy wpływ na strukturę odpadów komunalnych trafiających na składowisko. Przejawia się to między innymi w porównywalnym udziale w całości odpadów: tworzyw sztucznych, makulatury i frakcji organicznej. Najmniejszą grupę stanowią tekstylia oraz szkło. Zanotowano także występowanie niewielkich ilości odpadów niebezpiecznych w tym lekarstw i żarówek rtęciowych. Jak dowodzili autorzy opracowania, nieposegregowane odpady komunalne stanowią znaczną bazę surowcową, która może zostać wykorzystana. Niezbędne są jednak nakłady inwestycyjne na stworzenie odpowiedniego zakładu gospodarki odpadami, systemu ich segregacji oraz dalszego wykorzystania. Duży nacisk położono również na edukację ekologiczną.
I jeszcze dane z roku 1998. Ilość wytworzonych odpadów komunalnych na terenie gmin powiatu wielickiego:
Gmina Niepołomice 40%
Gmina Wieliczka 24%
Gmina Gdów 20%
Gmina Kłaj 12%
Gmina Biskupice 4%
Zostaw komentarz