REKORDOWO DUŻO DZIECI URODZI SIĘ W TYM ROKU :)

1323 – taka była liczba urodzeń żywych w powiecie wielickim w 2015 roku.

W całym województwie małopolskim w 2015 roku urodziło się 34 721 dzieci (17 909 chłopców i 16 812 dziewczynek). Jak powiat wielicki pod tym względem prezentuje się na tle innych powiatów i miast w województwie?

Najwięcej dzieci urodziło się w mieście Krakowie – 8013, następnie w powiecie krakowskim – 2687 i powiecie nowosądeckim – 2533. Najmniej w powiecie miechowskim – 434 i powiecie proszowickim – 410.

 

Cieszy również dodatni przyrost naturalny w powiecie wielickim, który mieści się w granicach 1,8-3,5.

Najwyższy przyrost naturalny występuje w powiatach limanowskim i nowosądeckim, a najniższy (ujemny) w powiatach: olkuskim i miechowskim.

Szczegóły na grafice:

urodzenia

 

Tymczasem, jak powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, efekty programu 500 plus są dobre; jeżeli tempo przyrostu liczby urodzeń dzieci się utrzyma, to przekroczenie magicznej liczby 400 tys. urodzeń w 2017 roku jest prawie pewne.

Minister powiedziała, że wzrost liczby urodzin dzieci, dzięki programowi 500 plus jest jak najbardziej oczekiwany. „Nasze prognozy były oszczędniejsze, niż efekt końcówki tego roku” – przyznała. Jak poinformowała, w listopadzie 2016 r. urodziło się o 5 tys. więcej dzieci, w porównaniu do listopada 2015 r.

Jak dodała, gdyby tempo miesięcznego przyrostu liczby nowo narodzonych dzieci utrzymało się w pozostałych miesiącach, to można powiedzieć z duża dozą prawdopodobieństwa, że program 500 plus miał w tym swój znaczący udział. Według minister, rząd – dzięki wzrostowi liczby urodzin dzieci – „wytrącił” przeciwnikom programu 500 plus „najpoważniejsze argumenty”.

Zdaniem Rafalskiej, jeżeli tempo miesięcznego przyrostu liczby urodzeń dzieci utrzyma się w pozostałych miesiącach, to „przekroczenie magicznej liczby 400 tys. urodzeń (w 2017 roku) jest prawie pewne”. Jak zaznaczyła, „może to być nawet na poziomie 420 tysięcy (urodzeń), albo więcej”.

:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło, grafika: krakow.stat.gov.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*