STRAJK OKUPACYJNY URZĘDU W GMINIE GDÓW

Racjonalizacja sieci szkół w gminie Gdów na początku obecnego wieku doprowadziła do ostrych protestów. Pamiętam strajk okupacyjny rodziców w obronie szkoły w Cichawie, protest mieszkańców w sprawie szkoły w Zręczycach i Zagórzanach. Walka dotyczyła także szkół w Pierzchowie i Nieznanowicach. Jedynie likwidacja przedszkola w Kunicach i Zręczycach nie spotkała się wtedy z mocniejszym protestem.

Walka rodziców o szkołę w Cichawie rozpoczęła się 24 lutego 2000 roku na 21. Sesji Rady Gminy Gdów. Wcześniej, na spotkaniu z władzami gminy w Domu Rolnika w Cichawie rodzice wyrazili swój protest przeciw ograniczeniu stopnia organizacyjnego szkoły, składając na ręce władz petycję podpisaną przez 256 mieszkańców. Na wspomnianej wyżej sesji przedstawicielka Rady Rodziców przed przeprowadzonym głosowaniem radnych, ponownie odczytała petycję rodziców o pozostawienie w Cichawie szkoły sześcioklasowej. Po głosowaniu, kiedy okazało się, że radni zagłosowali inaczej, liczna grupa mieszkańców wsi obserwująca gdowskie obrady, zdecydowała się na… strajk okupacyjny urzędu. Zawiązał się komitet strajkowy, a rodzice okupowali urząd do czasu, kiedy została podjęta decyzja o zwołaniu sesji nadzwyczajnej rady w sprawie ponownego rozpatrzenia decyzji dotyczącej cichawskiej podstawówki.

Protest rodziców wynikał nie tylko z tego, że w Cichawie planowano pozostawić wyłącznie klasy nauczania początkowego, ale również z faktu, że uczniowie starszych klas tej szkoły mieliby przenieść się w kolejnym roku szkolnym do podstawówki w Książnicach.

Urząd argumentował natomiast zmianę tym, że likwidacja szkoły w Książnicach doprowadziłaby do sytuacji, że uczniowie nie pomieściliby się w szkole w Cichawie. Pojawiały się również argumenty ekonomiczne. Podawano, że koszt utrzymania ucznia w Cichawie w 1999 roku wynosił 3670 złotych przy subwencji w wysokości 2681 złotych na jednego ucznia. To zdaniem urzędników powodowało, że brakowało środków na 4 miesiące funkcjonowania szkoły w Cichawie.

Po dyskusji przeprowadzono głosowanie w wyniku którego 12 głosami „za”, przy 2 głosach „przeciw” i 7 głosach „wstrzymujących się” rada podjęła uchwałę obniżającą stopień organizacyjny szkoły w Cichawie z sześcio- do trzyklasowej.

Tym samym rodzice zgodnie z zapowiedzią rozpoczęli strajk okupacyjny urzędu. Przewodniczącym komitetu strajkowego został Ryszard Kaźmierczyk, jego zastępcą radny Cichawy Józef Margosz. Protestujący rodzice oflagowali budynek. Protestowało kilkadziesiąt osób, które cały czas wymieniały się.

Protest opłacił się. Na sobotę 26 lutego 2000 roku władze gminy zdecydowały się na zwołanie sesji nadzwyczajnej. 1 marca 2000 roku zapadła decyzja rady, która usatysfakcjonowała rodziców z Cichawy. W szkole miały pozostać młodsze dzieci z klas I-III, a starci uczniowie z klas IV-VI mieli uczyć się w szkole w Niegowici, a nie jak pierwotnie chciała rada w Książnicach.

 

Protesty w gminie Gdów nie dotyczyły tylko Cichawy. Przeciw przeniesieniu zamiejscowego oddziału gimnazjum gdowskiego ze Zręczyc do Zagórzan protestowali obecni na 21. Sesji Rady Gminy Gdów rodzice uczniów ze Zręczyc. Ich stanowisko reprezentował Stanisław Gwardecki, który na ręce przewodniczącego rady Mieczysława Kursy złożył petycję podpisaną przez rodziców. W petycji rodzice uczniów argumentowali, że ich szkoła posiada o wiele lepsze warunki lokalowe niż szkoła w Zagórzanach. Ponadto swoje stanowisko opierali na opinii kuratorium, które uznało, że ich szkoła spełnia warunki do utworzenia tam gimnazjum. Przebiegiem wydarzeń zdziwione były władze gminy, które wcześniej odbyły spotkanie z rodzicami w Zręczycach i w ich ocenie uzyskano akceptację dla zaproponowanych rozwiązań w obu miejscowościach.

Ostatecznie rada gminy przy 17 głosach „za”, 1 głosie „przeciw” i 2 głosach „wstrzymujących się” podjęła uchwałę o przeniesieniu gimnazjum ze Zręczyc do Zagórzan. W konsekwencji zlikwidowano podstawówkę w Zagórzanach przekształcając ją w filię szkoły w Zręczycach. Za taką uchwałą zagłosowało 19 radnych, przy jednym głosie „wstrzymującym się”.

 

Filią szkoły w Pierzchowie stała się także podstawówka w Nieznanowicach. Tę uchwałę radni przyjęli 18 głosami „za”, przy 2 głosach „wstrzymujących się”.

 

Likwidacji uległy przedszkola samorządowe w Kunicach i Zręczycach. Rada Gminy Gdów zadecydowała, że tańszy w utrzymaniu będzie wariant oddziałów zerowych przy szkołach. Przegłosowano więc likwidację przedszkola w Kunicach i utworzenie oddziału zerowego przy Szkole Podstawowej w Winiarach. Sześciolatki ze zlikwidowanego przedszkola w Zręczycach miały uczęszczać do oddziału zerowego przy miejscowej podstawówce.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*