Strategiczny rozwój Gminy Gdów – słaby lokalny patriotyzm?!

Działania strategiczne są bardzo ważne dla każdej jednostki samorządu terytorialnego. Zwłaszcza planowanie działań ma zasadniczy wpływ na rozwój gminy. Rozwój może być rozumiany w różny sposób. W praktyce jednak można odnieść wrażenie, że właśnie tylko na rozwoju gospodarczym skupia się przeważająca większość strategii tworzonych przez lokalne samorządy.

Strategia rozwoju Gminy Gdów, jak żadna inna, powinna pokazać nam wszystkim,               w którym kierunku zmierza wewnętrzna polityka gminy. Powinna pokazać, czy istnieje możliwość rozwoju, a jeżeli tak, to jak rozkładać się to będzie na podstawowe kierunki społeczne. Jest to ważne, z punktu widzenia interesu wewnętrznego oraz zewnętrznego w kontekście 2020 roku.

 

Przeglądając strategie naszych lokalnych samorządów trudno nie odnieść wrażenia, że autorom tych dokumentów nie przyświecał żaden cel. Po prostu stworzono dokumentację, która niewiele ma wspólnego z samą diagnozą, nie mówiąc już o strategii. Nie inaczej jest w Gdowie.

 

W gdowskiej nowej strategii, rzuca się w oczy wewnętrzna sprzeczność tego dokumentu. Z jednej strony autor w tzw. Analizie SWOT pisze, że słabą stroną gminy jest „system szkolnictwa ponadgimnazjalnego (str. 24)” po czym na str. 28 strategii można przeczytać, że: „na terenie gminy zapewnione są dobre warunki do rozwoju edukacyjnego dzieci i młodzieży. Poza przedszkolami, szkołami podstawowymi, gimnazjami, technikum, zasadniczą szkołą zawodową i liceum, (…)”.

 

Na uwagę zasługuje naszym zdaniem, niegrzeczny a nawet można powiedzieć niezrozumiały zwrot ujęty w Analizie SWOT (str. 24) – słaby lokalny patriotyzm. Biorąc pod uwagę historię Gdowa i okolic Panie Wójcie, mówienie o słabym lokalnie patriotyzmie jest niedorzeczne. Najwyraźniej nie czytał Pan Wójt projektu nowej strategii, gdyż z pewnością nie pozwoliłby na umieszczenie tak niefortunnego zwrotu. Przypominamy: strona 24 !

 

Ciekawostką jaką znaleźć można na str. 35 w nowej strategii rozwoju Gminy Gdów, jest rozdział 3 „Gmina  rozwinięta gospodarczo”, w którym to rozdziale na samym dole umieszczono lakoniczną informację, iż w ramach powyższych celów planowana jest realizacja między innymi budowy II części obwodnicy Gdowa. Autor tego opracowania najwidoczniej nie wie, kto finansuje budowę wspomnianej obwodnicy. Zresztą trudno powiedzieć o co chodzi autorowi w tym rozdziale, gdyż poszczególne punkty są ze sobą nie powiązane. I tak np. autor strategii pisze na str. 35 – „zwiększenie wydajności rolnictwa i sadownictwa w gminie”, po czym rozwija ten punkt pisząc o promocji rolnictwa. Najwyraźniej nie rozumie znaczenia podstawowych zwrotów w języku polskim. Podobnie zresztą jest wyżej (również str. 35), „poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej” – w naszej ocenie nie jest to zadanie własne gminy. Liczyliśmy, że opracowany zostanie projekt prawdziwego rozwoju podstrefy ekonomicznej, a tu mamy tylko jedno zdanie na ten temat. Następną zagadką jest rozdział (może podrozdział) 2 strategii rozwoju Gminy Gdów do roku 2020 zatytułowany: „Gmina urozmaicająca czas wolny”, (str. 31) – to jest ciekawe, ale czy to jest rozwój strategiczny? Oczywiście wsparcie turystyki jest ważne wówczas, kiedy mówimy o konkretach statystycznych, a takich w początkowych rozdziałach strategii nie można znaleźć. W zasadzie nie wiemy ilu turystów odwiedza Naszą Gminę. W odróżnieniu np. od działalności gospodarczej, która w przystępny sposób została zdiagnozowana w pierwszej części dokumentu.

 

Nie chcemy pisać o rozwiązywaniu problemów społecznych w Gminie Gdów, gdyż jest to temat na osobny artykuł. Jednak dodać należy, że autor strategii na str. 30 w pkt. 1.3 pisze o kwestiach, które nie powinny się znaleźć w tym dokumencie. To jest strategia rozwoju a nie program obniżający poziomy ryzyka społecznego.

 

Dokument w końcowych tabelach zawiera kilka wskazówek, które można byłoby uznać za planowanie strategiczne. Cała reszta to słabo przygotowany gniot, przypominający swą treścią  diagnozę – choć wcale nią nie jest. Nawet właściwie nie są ponumerowane rozdziały. Sam tytuł tego dokumentu budzi również zastrzeżenia – strategia (…) do roku 2020. Czy nie lepiej byłoby może np. strategia (…) na lata 2016 – 2020?

 

Konsultowanie społeczne tego dokumentu za pomocą ankiety świadczy o tym, że Wójt ma świadomość niedociągnięć nowej Strategii Rozwoju Gminy Gdów do roku 2020 ale najwyraźniej nie przywiązuje do tego większej wagi. Choć z drugiej strony po tylu latach sprawowania funkcji wójta należałby się spodziewać czegoś więcej, poza skopiowanymi informacjami z poprzednich edycji tego dokumentu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*