STUDIA PRZEZ INTERNET

Jeszcze do niedawna studia, zwłaszcza te I i II stopnia, były prowadzone w dwóch formach: stacjonarnej i niestacjonarnej. Jednak pandemia COVID-19 pokazała, że można zdobywać wykształcenie oraz nowe umiejętności, wiedzę czy kwalifikacje w jeszcze jeden sposób. Mowa o kształceniu z wykorzystaniem metod i technik na odległość, czyli online, które w dobie wspomnianej pandemii było koniecznością, a dziś staje się coraz popularniejszym wyborem i możliwością pogodzenia nauki z podróżami czy pracą. Czy studiowanie przez internet jest przyszłością branży edukacyjnej? Absolwenci studiów online i placówki oferujące taką formę kształcenia nie mają wątpliwości.

Studiuj online z dowolnego miejsca na świecie. Jak wygląda nauka przez internet?

W XXI wieku nikogo nie dziwi to, że coraz więcej branż przenosi swoją działalność do świata online. Sektor edukacyjny nie pozostaje w tyle, bo proponuje studentom i słuchaczom możliwość studiowania przez internet, za pośrednictwem intuicyjnej platformy e-learningowej, do której dostęp jest możliwy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To właśnie w tym tkwi sekret przewagi studiów online nad dziennymi i zaocznymi oraz powód, dla którego są wybierane przez coraz więcej osób. Spełniające wysokie standardy materiały edukacyjne są dostępne na wyciągnięcie ręki, nie tylko w trakcie wykładów czy ćwiczeń odbywających się na uczelni, jak ma to miejsce na studiach stacjonarnych.

Student lub słuchacz (w zależności od wybranych studiów internetowych) zapoznaje się z materiałami dydaktycznymi w dogodnym dla siebie czasie i miejscu, dopasowując harmonogram nauki do swojego planu dnia. Po każdym przerobionym bloku tematycznym podchodzi do testu, który sprawdza jego wiedzę.

Studia przez internet trwają tyle samo, co ich stacjonarne i niestacjonarne odpowiedniki. Te I stopnia obejmują 6 semestrów, II stopnia – 4 semestry, a podyplomowe – od 2 do 4 semestrów.

Praktyki a studiowanie przez internet

Studiowanie przez internet brzmi zachęcająco. Wiadomo jednak, że częścią zdobywania wykształcenia wyższego jest nie tylko zapoznanie się z przekazywaną przez wykładowców teorią, lecz także praktyki. Jak to wygląda w przypadku nauki online? Jeśli chodzi o studia I i II stopnia, to zgodnie z prawem wspomniane praktyki są nieodłączną częścią programu nauczania, a ich zaliczenie jest obowiązkowe (bez względu na wybrany kierunek). Oznacza to, że studiowanie przez internet nie zwalnia z konieczności ich realizacji.

Inaczej wygląda to w przypadku podyplomowych studiów internetowych. Praktyki zawodowe są obowiązkowe wyłącznie na określonych kierunkach, głównie tych pedagogicznych i o charakterze kwalifikacyjnym. W takiej sytuacji słuchacz realizuje je samodzielnie, w placówce zgodnej z kierunkiem kształcenia.

Czy studia internetowe są dla ciebie?

Studia online są tak naprawdę dla każdego. Warto jednak pamiętać, że brak odgórnie ustalonego harmonogramu wymaga od studenta lub słuchacza dyscypliny i motywacji do samodzielnej nauki. Poza tym wystarczy tylko dostęp do internetu, aby móc zdobywać wykształcenie, nowe kompetencje, a nawet kwalifikacje potrzebne do wykonywania określonego zawodu.

Na studia przez internet najczęściej decydują się osoby, które chcą połączyć edukację z pracą na pełny etat, macierzyństwem i podróżami. Kształcenie z wykorzystaniem metod i technik na odległość jest również pomocne w przypadku osób z niepełnosprawnościami, mieszkających na wsi i w małych miastach czy tych, których sytuacja finansowa nie pozwala na studia dzienne lub zaoczne.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*