TABLICA W GDOWIE Z BŁĘDEM

W Gdowie znajduje się tablica pamiątkowa (na zdjęciu). W jej dolnej części podana została data w której nazwa miesiąca zapisana została w postaci mianownikowej. Nie jest to forma poprawna. Jakie zatem powinno być prawidłowe jej brzmienie? I czemu polszczyzna w tym zakresie jest światowym wyjątkiem?

 

Polszczyzna należy do absolutnych wyjątków na świecie. I fakt ten jest piękny sam w sobie. Polszczyzna mianowicie jest takim językiem, w którym w oficjalnym datowaniu obowiązuje składnia z dopełniaczem w przypadku nazwy miesiąca. Cały świat pisze 1 maj, 3 maj, 6 maj, natomiast u nas w zgodzie z normą są postacie typu: 1 maja, 3 maja, 6 maja. Najpewniej w utrwaleniu takich postaci, odegrał wyjątkową i oczywistą rolę człon utożsamiający dzień: to jest pierwszy „dzień maja”, to jest szósty „dzień maja”. Następuje elizja, czyli opuszczenie tego członu utożsamiającego, ale on już uruchomił składnię z dopełniaczem – wyrzucamy „dzień” i zostaje: pierwszy (dzień) maja, szósty (dzień) maja, siódmy (dzień) kwietnia, dziesiąty (dzień) lipca.
Zatem przy podawaniu daty nazwę miesiąca odmieniamy tak, jakby znajdowało się przed nim słowo dzień, np. 6 [dzień] maja, 14 [dzień] grudnia.
I jeszcze taka ciekawostka. Rok 2000 odczytujemy „rok dwutysięczny”, ale rok 2024 to „rok dwa tysiące dwudziesty czwarty” (a nie „dwutysięczny dwudziesty czwarty”).

 

tablica

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*