TAKI BYŁ… ROK 1994 i WIELICKIE WYBORY
Pisaliśmy całkiem niedawno o wynikach wyborów z roku 1998. Dziś cofniemy się jeszcze o 4 lata i przypomnimy wyniki wielickich wyborów samorządowych z czerwca 1994 roku. Jakie wtedy były główne siły polityczne? Jakie nazwiska otrzymały mandat społeczny?
W czerwcowych, wielickich wyborach samorządowych w roku 1994 zdecydowane zwycięstwo odniosło ugrupowanie Samorządna Wieliczka, które do nowo wybranej rady wprowadziło 14 przedstawicieli. Kolejno za nim uplasowały się: Towarzystwo Rozwoju Ziemi Wielickiej z 9 mandatami, Polskie Stronnictwo Ludowe z 5 mandatami, Unia Wolności z 2 mandatami. Po jednym mandacie zdobyły następujące ugrupowania: Nasze Miasto-Nasza Gmina i Ruch Ekologiczny „RE”. Łącznie zatem mieszkańcy miasta i gminy Wieliczka w wyborach 19 czerwca 1994 roku dokonali wyboru 32 radnych w 2 miejskich i 3 wiejskich okręgach.
Kto otrzymał mandat?
Józef Bobek – Podstolice (PSL);
Alojzy Brożek – Golkowice (SW);
Zofia Brzóstek – Chorągwica (TRZW);
Stanisław Cebula – Podstolice (SW);
Józef Dańda – Grabówki (TRZW);
Józef Duda – Koźmice Wielkie (SW);
Ryszard Gabryś – Janowice (PSL);
Anna Galas-Dropińska – Wieliczka (TRZW);
Zofia Hankus-Wszołek – Wieliczka (SW);
Ryszard Jaworski – Pawlikowice (TRZW);
Tadeusz Juras – Wieliczka (SW);
Tadeusz Korczak – Wieliczka (SW);
Jan Kordula – Wieliczka (SW);
Grażyna Kozak – Zabawa (TRZW);
Artur Kozioł – Wieliczka (Ruch Ekologiczny);
Jan Kubas – Grajów (SW);
Władysław Kucharski – Dobranowice (PSL);
Ludwika Latos – Węgrzce Wielkie (PSL);
Janusz Mikuła – Wieliczka (NM-NG);
Waleria Odroń – Wieliczka (TRZW);
Michał Ptak – Chorągwica (SW);
Stanisław Sroka – Grabie (PSL);
Bolesław Sowicki – Wieliczka (UW);
Tadeusz Sykta – Wieliczka (SW);
Anna Ślęczka – Gorzków (SW);
Henryk Uhryński – Wieliczka (TRZW);
Maciej Wojnarowski – Wieliczka (UW);
Henryk Wolak – Kokotów (SW);
Zbigniew Zarębski – Siercza (SW);
Robert Zariczny – Czarnochowice (TRZW);
Zdzisław Zawiasa – Wieliczka (TRZW);
Stanisław Żurek – Węgrzce Wielkie (SW).
Okres powyborczy był czasem rozmów, których celem było zawiązanie koalicji, bowiem żadne z ugrupowań nie dysponowało większością w nowym samorządzie. Ciężar rozmów przejęły na siebie dwa ugrupowania, które zdobyły największą ilość mandatów. W roli „języczka uwagi” występowały: Unia Wolności i Ruch Ekologiczny. Ostatecznie ugrupowania te wsparły Samorządną Wieliczką wchodząc w układ koalicyjny.
Pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej odbyła się 5 lipca 1994 roku w auli Miejskiego Domu Kultury „Sztygarówka”. Obrady otworzył były przewodniczący Tadeusz Janisz. Ślubowanie radnych i prowadzenie obrad przejął, do momentu wyboru nowego prezydium, senior wśród zebranych, radny Czarnochowic – Robert Zariczny. Przewodniczącym wybrano Zbigniewa Zarębskiego. Zastępcami przewodniczącego zostali: Zofia Hankus-Wszołek i Józef Bobek. Także na pierwszej sesji dokonano wyboru burmistrza, którym został ponownie Józef Duda. Stanowisko zastępcy burmistrza radni powierzyli Tadeuszowi Jurasowi. Wybrano także Zarząd Miasta w składzie Tadeusz Korczak, Jan Kordula, Maciej Wojnarowski, Stanisław Żurek. Sekretarzem Gminy został Ryszard Gabryś. Już w czasie trwania pierwszej sesji zarysował się dość wyraźnie czytelny podział na koalicję i opozycję.
Warto wspomnieć, że w Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka w tym czasie na czele Biura Sekretarza Miasta i Gminy stała Stanisława Grochal, na czele Wydziału Spraw Obywatelskich – Ewa Mazurkiewicz, na czele Urzędu Stanu Cywilnego – Fryderyka Batko, a wydziałom szefowali:
Zofia Batko – Wydział Finansowo-Księgowy;
Maria Boduch – Wydział Architektury, Urbanistyki i Nadzoru Budowlanego;
Emilia Duda – Wydział Geodezji i Gospodarki Gruntami;
Teresa Kuchnia – Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej;
Lucyna Piotrowska – Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska;
Jacek Duda – Wydział Edukacji;
Grażyna Chlebda – Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
15 lipca 1994 roku odbyła się druga zwyczajna sesja rady. Wybrano na niej delegatów do sejmiku Wojewódzkiego. Największe ożywienie i kontrowersje podczas tej sesji wywołało przyjęcie uchwały o powołaniu, ustaleniu liczby i rodzajów stałych komisji rady. Ostatecznie zdecydowano o powołaniu następujących 12 stałych komisji: Budżetowej; Rozwoju Gospodarczego; Gospodarki Komunalnej; Gospodarki Mieszkaniowej; Oświaty; Kultury, Turystyki i Sportu; Zdrowia i Pomocy Społecznej; Ochrony Środowiska; Rolnictwa; Praworządności i Porządku Publicznego; Rewizyjnej; Przetargowej.
Zostaw komentarz