W TYM ROKU KGW KLĘCZANA OBCHODZI 55. ROCZNICĘ POWSTANIA

W 1966 roku kobiety, które żyły, pracowały, zakładały rodziny, wychowywały dzieci postanowiły założyć Koło Gospodyń Wiejskich. Do Koła w Klęczanie na początku jego działalności zapisało się dwadzieścia sześć członkiń. Głównym inicjatorem był… Jan Wojas – ówczesny sołtys Klęczany, a pierwszą przewodniczącą Koła została jego żona, Aniela Wojas.

Pierwsze lata działalności to okres wytężonej pracy organizacyjnej. W tym okresie organizowano kursy gotowania i pieczenia. Zresztą z zakończenia kursu pozostały zdjęcia wszystkich jego uczestniczek z dumą przechowywane w Kole w Klęczanie. Nadzór nad Kołem sprawował Powiatowy Związek Kołek Rolniczych w Bochni. W tym czasie uruchomiono wypożyczalnię sprzętu gospodarstwa domowego, sfinansowaną ze środków Funduszu Rozwoju Rolnictwa, który był odpisem z podatku rolnego, a przeznaczony w 40 procentach na doposażenie w sprzęt Kółek Rolniczych oraz wypożyczalni przy Kołach Gospodyń.

Na początku działalności Koła czynnikiem utrudniającym pracę był brak lokalu. Zebrania odbywały się w Domu Strażaka, który pełnił rolę centralnego ośrodka kulturalnego wsi.

W latach 1980-1990 Koło zajmowało się rozprowadzaniem piskląt kurzych, indyczych, paszy, witamin, krzewów róż wielokwiatowych, krzewów jagodowych i ozdobnych. Panie przystąpiły w tym okresie do konkursu „Więcej warzyw, owoców i kwiatów”. Pierwsza wzmianka o grupie śpiewaczej z Klęczany działającej w ramach Koła pochodzi z roku 1986. Przy współpracy z świetlicą panie z Koła wzięły udział w przeglądzie świetlic poprzez udział w konkursach „Mistrz i Uczeń”. Po śmierci Anieli Wojas kolejnymi przewodniczącymi Koła w Klęczanie były: Kazimiera Turakiewicz, Janina Kaczmarczyk, Zofia Sendorek, Józefa Zdebska (zmarła w 2016 roku).

Koło brało często udział w konkursach potraw regionalnych, dożynkach gminnych, uroczystościach kościelnych. W 2006 roku Koło wystąpiło w dożynkach wojewódzkich w Raciechowicach oraz w koronacji Matki Bożej Gdowskiej. Tradycją Koła stało się organizowanie spotkań opłatkowych czy innych jak choćby z okazji Dnia Kobiet, Dnia Dziecka, Dnia Strażaka, Dnia Matki.

Panie z Klęczany często uczestniczyły w wycieczkach organizowanych przez Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdowie. Odwiedziły Kopalnię Soli w Wieliczce, były w Wambierzycach, w Poznaniu na „Polagrze” oraz wielu innych miejscach. Uczestniczyły w otwarciu Powiatowego Centrum Informacji Europejskiej w Gdowie, czy w uroczystym oddaniu po remoncie budynku Gminnego Ośrodka Kultury.

Prawdziwym konikiem Pań było kompletowanie strojów ludowych w oparciu o wzorzec gorsetu, który posiadały.

Panie z Klęczany wielokrotnie były doceniane. Ukoronowaniem ich pracy był udział w półfinale „Agro-Krak” oraz zakwalifikowanie się poprzez zdobycie I miejsca w kategorii „Inne produkty” za napoje o różnych smakach do eliminacji konkursu „Małopolski smak”. W II Małopolskim Festiwalu Smaku ponownie odniosły sukces poprzez zdobycie I miejsca przyznawanego przez publiczność w kategorii piekarniczo-cukierniczej za ciasto „Orzechowiec”. Warto wspomnieć, że wtedy to oddano na Klęczanę rekordową ilość głosów – aż 757, a zwycięstwo uczczono w Klęczanie oznajmiając przyjazd powrotny Pań syreną strażacką.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*