Więcej zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania

Liczba zwolnień lekarskich wystawionych w 2023 r. w Małopolsce z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania wyniosła przeszło 98 tys. Dla porównania w 2022 r. było ich 90,8 tys.

 

Jeśli chodzi o liczbę dni absencji chorobowej w ubiegłym roku w województwie małopolskim, którą spowodowały zaburzenia psychiczne i zachowania, to przekroczyła ona 1,6 mln. W 2022 r. natomiast wyniosła niecałe 1,5 mln.

 

W całym kraju w ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń z tej grupy. Ubezpieczeni spędzili na tych zwolnieniach 26 mln dni absencji chorobowej. Z kolei w 2022 r. wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej.

 

Do tej grupy chorobowej zaliczane są m.in. depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości i reakcje na ciężki stres .

 

Najczęstsze przyczyny zwolnień w regionie

W 2023 r. w Małopolsce 25,2 tys. zwolnień lekarskich wystawiono z powodu reakcji na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. Niemal 19 tys. w związku z innymi zaburzeniami lękowymi. Na trzecim miejscu były epizody depresyjne – 17,7 tys. zwolnień. Kolejną częstą przyczyną eZLA były zaburzenia depresyjne nawracające – 12 tys.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*